Welcome

Chiptuning – po co się w to bawić?

Chiptuning to nowoczesne rozwiązanie dla osób, które marzą o tym, by ich samochód funkcjonował wydajniej i sprawniej. O co chodzi w chiptuningu? To zmodyfikowanie oprogramowania sterownika, który zarządza pracą silnika oraz kontroluje wiele parametrów. Modyfikacja ta ma na celu zoptymalizowanie pracy samochodu osobowego lub ciężarowego w taki sposób, by odbywała się ona wydajnie. Dzięki dobrze przeprowadzonemu chiptuningowi będzie można osiągnąć wiele korzyści, na przykład zaoszczędzić na paliwie, zwiększyć komfort jazdy, usprawnić układ hamulcowy. 

 

Chiptuning – wady i zalety

Zastanawiasz się, jaki jest najtańszy sposób na zwiększenie mocy silnika? Wiele osób decyduje się na usługi tunerów, którzy doskonale opanowali zagadnienia autelektroniki. Potrafią oni zaingerować w oprogramowanie sterujące silnikiem w taki sposób, by zmienić różne parametry tak, by użytkowanie auta stało się bardziej ekonomiczne, a także łatwiejsze pod względem technicznym. Wiele mechaników obiecuje, że wykonywanie manewrów samochodem po tuningu elektronicznym będzie o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze. Samochód po chiptuningu będzie miał zmienioną dawkę paliwa, zwiększoną prędkość maksymalną oraz wyższe obroty silnika. Warto jednak wiedzieć, że aby chiptuning był bezpieczny i optymalny dla konkretnego samochodu, niezbędna jest profesjonalna diagnostyka pracy silnika. W rzetelny sposób można ją przeprowadzić wyłącznie w warsztacie wyposażonym w hamownię podwoziową. Dzięki niej będzie można przeprowadzić pomiar różnych parametrów. Diagnostyka tego rodzaju będzie konieczna także po ingerencji w oprogramowanie, gdyż tylko dzięki temu będzie można mieć pewność, że wszystko poszło dobrze i oprogramowanie sterujące silnikiem zostało zmodyfikowane w taki sposób, by usprawnić auto, a nie wywołać szkody. Dobrze, jeśli pracownik warsztatu uda się z Tobą na testową jazdę po chiptuningu. Pamiętaj, że nie warto ciąć kosztów i korzystać z podejrzanych punktów, oferujących niskie ceny chiptunningu, gdyż może okazać się, że źle zmodyfikowane ustawienia doprowadzą do poważnych awarii. Wtedy z pewnością dużo zapłacisz, a ponadto możesz narazić na niebezpieczeństwo siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. 

 

Czy istnieją dobre kursy chiptuningu?

Wiele osób zastanawia się, czy najlepiej chiptuningu można się nauczyć dzięki profesjonalnym kursom, czy też wraz z nabywanym doświadczeniem podczas praktyki. Z pewnością nie ma tu reguły, gdyż z profesjonalnymi tunerami doskonale znającymi się na elektronice samochodowej, jest trochę tak, jak ze zwykłymi informatykami – można w tej dziedzinie zostać doskonałym samoukiem, gdyż wiele osób poznaje tajniki oprogramowania najczęściej dzięki swojemu hobby, które polega na „grzebaniu” w różnego rodzaju sprzęcie, związanym z najnowocześniejszymi technologiami, a także na doskonaleniu swoich sił dzięki programowaniu. Z pewnością jednak nawet dla niebywale utalentowanych pasjonatów bardzo pomocne okażą się szkolenia z chiptuningu. Zazwyczaj organizatorzy kursów informują, jaki program do chiptuningu należy mieć zainstalowany na notebooku, by zostać uczestnikiem kursu. Z pewnością warto zapisać się na taki kurs, gdyż umiejętność wykonywania chip tuningu silnika jest bardzo ceniona na rynku pracy. Wiele osób decyduje się na tego rodzaju usługi, a ponieważ zabieg modyfikacji oprogramowania silnika jest bardzo skomplikowany, muszą skorzystać z dobrego specjalisty. Z pewnością nie jest to czynność, którą można spróbować zrobić w domu, dlatego też specjaliści są nieustannie poszukiwani i bardzo cenieni. 

 

Chiptuning – komu jest potrzebny?

Na elektroniczny tuning silnika decydują się zarówno prywatni właściciele samochodów, jak i firmy, pragnące, by służbowe samochody funkcjonowały ekonomicznie i wydajnie. Profesjonaliści od chiptuningu potrafią zająć się skutecznie samochodami osobowymi oraz ciężarowymi. Zdarza się, że w warsztatach samochodowych pojawiają się osoby, które nabyły nowe auto, które w założeniu miało funkcjonować sprawniej, niż starszy model. Aby zaradzić tego rodzaju problemom, potrzebni są specjaliści, którym nie są obce zagadnienia najnowocześniejszych technologii informatycznych, wykorzystywanych w branży samochodowej. Przed zasięgnięciem porady pracownika punktu, który oferuje usługi z zakresu autoelektroniki, warto sprawdzić, czy jest to zaufany warsztat, zatrudniający dobrze wykwalifikowane osoby. W podjęciu decyzji, czy warto wybrać dany punkt, pomocne będą certyfikaty potwierdzające to, że usługi motoryzacyjne wykonywane są przez profesjonalistów oraz w pełni legalnie. Jeśli zauważasz, że Twój nowo zakupiony samochód pracuje wolniej, niż oczekiwałeś i obawiasz się, że silnik będzie nadmiernie eksploatowany, rozważ skorzystanie z chiptuningu silnika w dobrej cenie. Jeśli skorzystasz z usług profesjonalisty, z pewnością już niedługo przekonasz się, że warto było zainwestować w lepszą pracę auta. Komfort jazdy poprawi się, a Ty będziesz zadowolony, że znalazłeś sposób na obniżenie kosztów użytkowania samochodu.