Welcome
Co to są noclegi pracownicze i czym się one charakteryzują?

Co to są noclegi pracownicze i czym się one charakteryzują?

Co to są noclegi pracownicze i czym się one charakteryzują? Pracodawcy coraz częściej sięgają po rezerwy siły roboczej spoza granic kraju. Rozwiązanie problemu braku rąk do pracy jest proste, ale wiąże się z całą masą biurokracji oraz stworzeniem odpowiednich warunków bytowych dla pracownika sezonowego. Idea noclegów pracowniczych znana jest nam od dawna. Wiele agencji wysyła pracowników do prac na terenie UE. Niektórzy pracownicy zmuszeni są nocować przez jakiś czas poza miejscem zamieszkania, wykonując prace budowlane.

Gdzie nocują? Czy mit obskurnej budy jest prawdziwy? Co wyróżnia noclegi pracownicze? Jak wygląda idealny nocleg pracowniczy? Na wszystkie postawione pytania odpowiedź znajdziesz właśnie tutaj!

Pracodawcy wychodzący naprzeciw oczekiwaniom

Błąkając się po czeluściach Internetu, nie raz trafimy na artykuły ukazujące problem braku rąk do pracy. Pracodawcy, zarówno polscy, jak i zagraniczni chętnie sięgają po zagranicznego pracownika, aby uzupełnić braki kadrowe. Poza kwestiami biurokratycznymi przedsiębiorca ma jeszcze jedno zadanie do wykonania. Polega ona na stworzenie normalnych warunków bytowych, nie uwłaczających godności człowieka. Wiele firm organizuje niedrogi nocleg pracownikom sezonowym. Noclegi pracownicze dorobiły się krzywdzących legend. Być może stereotyp ten wynika z dzikiego zachodu panującego w kraju w latach 90. Być może ma on związek z fatalnymi warunkami mieszkaniowymi serwowanymi przez nieuczciwych pracodawców zatrudniających pracowników na czarno.

Tak czy inaczej, nie jest to norma, a raczej odstępstwo od niej. Noclegi pracownicze to niedrogie hostele, które mają służyć w domyśle pracownikom na czas trwania zawartej umowy. Kwestie zakwaterowania siły roboczej są ściśle normowane i muszą gwarantować zdrowe, normalne warunki pracownikowi. Aktualnie, wiele firm decyduje się na opłacenie pobytu pracowników sezonowych w takich właśnie hostelach. Dzięki temu pracownik, podejmując się pracy wyjazdowej, nie musi się głowić wynajmem pokoju na określony termin, co zresztą kompletnie by mu się nie opłacało. Poniżej skupimy się nad warunkami panującymi w noclegach pracowniczych.

Standardowe warunki w noclegach pracowniczych

Co to są noclegi pracownicze i czym się one charakteryzują?
Co to są noclegi pracownicze i czym się one charakteryzują?

Obaliliśmy mit fatalnych warunków panujących w noclegowniach pracowniczych. Pora zająć się warunkami panującymi w takich miejscach. Są one bardziej niż zadowalające. Przeciętny nocleg pracowniczy niczym nie odstępuje od zwykłego hotelu. W każdym pomieszczeniu znajdują się podstawowe elementy wyposażenia. W każdym pokoju pracowniczym znajdziemy łóżka (pokoje są współdzielone), szafki nocne, stoliki i krzesła. Pokoje są regularnie sprzątane przez ekipy sprzątające. Noclegi pracownicze dysponują również w pełni wyposażonymi łazienkami. Strudzony pracownik po przyjściu z pracy będzie mógł bez problemu wziąć orzeźwiający prysznic. Mało tego, noclegi pracownicze oferują swym gościom podstawowy dostęp do multimediów. Dzięki temu gość hotelowy nie jest odcięty od świata.

Może spokojnie obejrzeć sobie telewizję, posłuchać muzyki na Youtube i pokorespondować z grupą znajomych na Facebooku. Noclegi pracownicze charakteryzują się niskimi kosztami pobytu, dzięki czemu pracodawca może sobie pozwolić na ściągnięcie określonej ilości pracowników, np. z Ukrainy. O nienajgorszym standardzie noclegów pracowniczych niech poświadczy fakt, że decydują się na nie również studenci. Wszak powszechnie wiadomo, że do najbogatszych oni nie należą. Warunki panujące w hotelach pracowniczych umożliwiają swym gościom rzecz nie do przecenienia, a mianowicie łatwą integrację. Możliwość zintegrowania się z pozostałymi pracownikami i mieszkańcami noclegu pracowniczego ułatwia nieco życie pracownikowi, który przebywa w obcym dla siebie kraju. Spójrzmy teraz na cechy idealnego noclegu pracowniczego.

Cechy bliskie ideału

Pracownik sezonowy to przecież człowiek i ma potrzeby takie same jak każdy inny. Idealny nocleg pracowniczy powinien mieć odpowiednie warunki bytowe, umożliwiające sensowny wypoczynek po godzinach pracy. Będzie posiadał kuchnię, w której będzie mógł przetrzymywać produkty spożywcze i przygotować posiłek. W pobliżu dobrego noclegu powinno być dużo zieleni, co jak wszak wszyscy wiemy, wpływa na stan ducha. Nieopodal wymarzonego noclegu pracowniczego powinna być świetna działająca komunikacja miejska. Mówimy tu o przystankach autobusowych i tramwajowych. Rzecz jasna każdy chce móc zrobić zakupy. W sąsiedztwie perfekcyjnego noclegu pracowniczego winien się znajdować jakiś sklep lub market. Każdy z nas lubi się zabawić w weekend.

Wszyscy przecież jesteśmy ludźmi. W szczególności ludzie młodzi lubią wypaść gdzieś do klubu bądź do pubu. Jeśli w niedalekiej odległości od hotelu pracowniczego znajdują się miejsca rozrywki, to pracownicy będą niezwykle zadowoleni. Kolejnym, równie ważnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność noclegu pracowniczego jest cena wynajmu pokoju. Powinna być do zaakceptowania. Wszystkim nam zdarzają się przykre sytuacje życiowe wymagające od nas odwiedzin w szpitalu. Dobrze by było, by placówki medyczne nie znajdowały się na drugim końcu miasta. Podsumowując, idealny nocleg pracowniczy będzie zapewniał komfortowe warunki mieszkaniowe oraz świetną lokalizację.