Welcome

Czy warto zainwestować w klimatyzację mieszkania i sklepu?

Klimat Europy, ale i całego świata wciąż się ociepla – coraz gorętsze lata i cieplejsze zimy to coś, do czego już każdy się przyzwyczaił, a wielu uczonych twierdzi, że będzie tylko cieplej. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się czemuś takiemu, jak klimatyzacja mieszkań i sklepów. Czy sami powinniśmy ją zamontować, czy raczej się od tego powstrzymać? Co powinniśmy pamiętać, jeżeli już zdecydujemy się na takową?

Klimatyzacja w sklepie – czy warto?

 

Klimatyzacja mieszkań i sklepów jeszcze kilkanaście lat temu była czymś, co było uważane za fanaberię oraz coś dla ludzi posiadających “zbyt dużą ilość gotówki”. Dziś z kolei ciężko jest spotkać sklep, który nie byłby w nią wyposażony. Jest ona kluczowym elementem wyposażenia każdego sklepu głównie dlatego, że zapewnia optymalne warunki pracy pracownikom, a także komfort przebywania w nim klientom. Dodatkowo pozwala dbać o produkty, zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z branżą spożywczą, podatną na zbyt duże temperatury. Klimatyzacja w cieplejszych miesiącach może przyciągać większe ilości ludzi do naszego sklepu – nawet jeśli przyjdą do nas tylko po to, by się ochłodzić, staną się potencjalnymi klientami i mimochodem przyjrzą się ofercie naszego lokalu. Klimatyzowany sklep to też świetny motor napędowy pracowników, którzy pracują w nim efektywniej i są wydajniejsi. Sama w sobie nie jest też wielkim wydatkiem, a jej eksploatacja jest niedroga – zwłaszcza, jeśli uruchamiamy ją tylko w czasie funkcjonowania sklepu.

Klimatyzacja w mieszkaniu – standard czy fanaberia?

Rozpatrując taki temat, jak klimatyzacja mieszkań i sklepów nie sposób nie zauważyć popularnego stwierdzenia, że wyposażanie w nią mieszkania czy domu jest po prostu niezdrowe. To bzdura rozpropagowana przez tych, którzy zetknęli się z systemami, o które nikt nie dbał i których nikt nie serwisował, albo które zostały źle ustawione. Klimatyzacja w mieszkaniu jest zdrowa, a nawet polecana – zwłaszcza jeżeli posiadamy w nim dzieci lub starsze osoby, których życie w upalne dni staje się znacznie cięższe.

Należy zwrócić uwagę na to, że klimatyzacji nie musimy instalować w całym mieszkaniu – możemy ją zamontować zaledwie w jednym pomieszczeniu (na przykład w salonie), ciesząc się z jej zalet, a jednocześnie optymalizując koszty związane z korzystaniem z niej. To właśnie one są największą wadą klimatyzacji i choć większość z nich możemy zamontować samodzielnie, sama ich cena początkowa (ale i eksploatacyjna) może odstraszać. Zainstalowana w sypialni klimatyzacja sprawia, że śpi nam się lepiej, jesteśmy bardziej wypoczęci i gotowi na kolejne dni. Warto też wspomnieć o tym, że większość klimatyzatorów (zwłaszcza tych lepszych) jest dziś wyposażona w system filtrów – nie dość więc, że pozwolą nam ochłodzić atmosferę w mieszkaniu, to jednocześnie oczyszczą je z zanieczyszczeń, dymu papierosowego czy smogu, który jest bardzo dużym problemem w dużych miastach. Co istotne, klimatyzacja nie wymaga przerabiania istniejącej instalacji wentylacyjnej lub grzewczej – jest osobnym, samoistnym systemem, który w dowolnym momencie możemy przestawić, wyłączyć lub uruchomić.

Przykazania główne posiadacza klimatyzacji mieszkań i sklepów

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na coś takiego, jak klimatyzacja mieszkania i sklepu, musimy pamiętać kilku podstawowych rzeczach, że:

  • wymaga ona regularnej konserwacji – nie uważajmy, że samo zainstalowanie klimatyzacji to wszystko – jeżeli chcemy, żeby była ona sprzętem zdrowym, praktycznym i działającym efektywnie, dbajmy o nią i czyścimy ją regularnie;
  • musimy robić jej przeglądy techniczne – regularne ich wykonywanie, nawet jeśli nie łączy się z czyszczeniem, jest czymś absolutnie podstawowym;
  • konieczne jest odpowiednie jej ustawianie – jeżeli temperatura w naszym domu czy sklepie będzie bardzo odstawała od tego, co jest na zewnątrz, system może być po prostu niezdrowy;
  • klimatyzatorów jest dużo – klimatyzacja to nie jeden system od jednego producenta, ale mnóstwo urządzeń, z których musimy wybrać ten najbardziej energooszczędny – zwłaszcza jeśli planujemy włączać ją na cały dzień / noc.

Podsumowanie

Klimatyzacja mieszkań i sklepów jest czymś, w co zdecydowanie warto zainwestować – zarówno w przypadku instalowania jej w sklepie, jak i we własnym mieszkaniu. Jeżeli bardzo przeszkadzają nam upalne temperatury, obecne w Polsce przez coraz większy okres roku i coraz bardziej dające się we znaki, jest idealnym rozwiązaniem – inwestując w lepszy system możemy zapewnić sobie nie tylko optymalną temperaturę, ale i wyższej jakości powietrze, które doskonale wpłynie na nasze zdrowie. Nawet mimo tych wielu zalet musimy pamiętać, że klimatyzatory są urządzeniami bardzo podatnymi na zanieczyszczenia (zwłaszcza te z filtrami), dlatego celem zachowania ich podstawowych funkcji i sprawienia, że działają prozdrowotnie powinniśmy zajmować się ich regularną konserwacją, czyszczeniem i wymienianiem wadliwych elementów, ale też dbać o ich odpowiednie ustawianie. Tylko nieodpowiednie użytkowanie doprowadziło do negatywnych opinii, jakimi “cieszą się” klimatyzatory w niektórych środowiskach.