Welcome

Dom seniora – poprawienie jakości życia

Starsze osoby potrzebują pomocy medycznej, opieki, rehabilitacji, a czasami po prostu kontaktu z drugim człowiekiem – wspólnego działania i rozmowy. Osoby starsze cierpią na przewlekłe schorzenia i potrzebują fachowej opieki, której nieraz mimo najlepszych chęci nie jest w stanie zapewnić rodzina. W domu dla seniora starsza osoba znajdzie poprawę jakości życia i niezbędną rehabilitację. Do miejsca dopasowane do potrzeb osób starszych, w  których możliwy krótkotrwały i długi pobyt.

Samotność seniora

Starsze osoby często czują się samotne. Druga połówka umiera, a dzieci i wnuki mieszkają za daleko, aby codziennie odwiedzać starszą osobę. Seniorzy mają potrzebę rozmawiania z drugim człowiekiem, dzielenia się swoim doświadczeniem życiowym, opowiadania o troskach i radościach. Z drugiej strony mają coraz mniej sił i nawet zrobienie drobnych zakupów, czy ugotowanie obiadu może być trudne w realizacji. Rozwiązaniem dla tych osób jest pobyt w domu dla seniora, gdzie komfort wypoczynku idzie w parze z kontaktem z drugim człowiekiem. Pobyt w domu seniora poprawia jakość życia. Bycie wśród ludzi, którzy mają podobne pasje, robienie wspólne wielu rzeczy sprawia, że starszy człowiek nabiera chęci do życia, a co najważniejsze nie odczuwa samotności. Rodzina nadal jest bardzo ważna, ale między odwiedzinami najbliższych osób, senior miło spędza czas. Zdaniem demografów problem z samotnością osób starszych będzie narastał, ponieważ społeczeństwo starzeje się i panuje niż demograficzny. Dlatego cenne są wszystkie inicjatywy aktywizujące osoby starsze i podnoszące jakość ich życia. Dom dla seniora to azyl, którym starsza osoba może godnie spędzić jesień życia.

Zła sława

Był czas, kiedy domy seniora nazywane były „domami starców” i budziły grozę wśród pensjonariuszy. Pejoratywne określenie dobrze odzwierciedla sytuację osób, które tam znalazły się i musiały żyć w tych miejscach. Często brakowało podstawowych artykułów żywnościowych i papierniczych, a mieszkańcy byli zaniedbywani. Pracownicy nie mieli cierpliwości, nie raz byli przemęczeni i bardzo zapracowani. Niestety, zła opinia ciągnie za domami seniora https://www.wiejskieklimaty.net/kontakt/ i dobrze ma się zagruntowany w społeczeństwie mit, o tym, jeżeli ktoś mieszka w domu seniora, to z pewnością umieszczonym został przez zapracowaną rodzinę.  Zdarzają się jednostkowe przypadki, że rodzina faktycznie umieszcza starszą osobę w domu seniora i zapomina o swoich najbliższych.

Opieka dla seniora

W domu  seniora podopieczny spędza szczęśliwie czas, buduje relacje z innymi pensjonariuszami oraz cieszy się dobrym zdrowiem dzięki prowadzonym rehabilitacjom i terapiom zajęciowym. Dom seniora to miejsce, w którym podopieczny czuje się bezpiecznie i dobrze. Każdy senior otrzymuje tam, tyle uwagi, ile potrzebuje. Standardem wyposażenia w pokojach są łóżka przeciwodleżynowe i system przywoławczy. Do dyspozycji pensjonariuszy w każdym pokoju jest telewizja. Dom dla seniora zapewnia całodobową opiekę pielęgniarską, stałą opiekę lekarza internisty i psychiatry, konsultacje ze specjalistami na życzenie pensjonariusza. Najlepsze domy dla seniora oferują bogatą ofertę terapii zajęciowej muzykoterapia, arteterapię, kulturoterapię, biblioterapię treningi pamięci, gry i zabawy.  Opieka pielęgniarska obejmuje najczęściej pielęgnację odleżyn, karmienie przez sondę i podawanie leków w kroplówkach. Personel pomaga pensjonariuszom w toalecie, ubieraniu się oraz spacerach. W  domu seniora dostępne są także usługi fryzjersko -kosmetyczne. Domy dla seniorów są przystosowane do potrzeb osób z obniżoną sprawnością i gości z niepełnosprawnością. W domu dla seniora, mieszkańcy mogą realizować swoje pasje, korzystać z zajęć relaksacyjnych i ćwiczyć pamięć.  Domy dla seniora to miejsca, gdzie osoby starsze mogą liczyć na miłą atmosferę i kompleksową opiekę. W wielu domach dla seniora, osoby starsze mają do dyspozycji bibliotekę i salę dzienną, w której mogą spotykać się z innymi mieszkańcami.  Spotkania sprzyjają integracji i mają pozytywny wpływ na samopoczucie podopiecznych.

Wyżywienie pensjonariuszy

Posiłki wydawane są 4 razy dziennie i dopasowane do indywidualnych diet  mieszkańców. Podopieczni mają nieograniczony dostęp do świeżych owoców i napojów. Jedzenie przygotowywane jest w sposób ograniczający ilość tłuszczy. Posiłki mają charakter domowy i przyrządzane są we własnej kuchni. Jest to gwarancja świeżości, braku konserwantów i dostosowania jedzenia do potrzeb osób starszych.

Demografowie są zdania,  że zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze dla osób starszych będzie rosło. Proces starzenia się społeczeństwa jest coraz bardziej widoczny. Z drugiej strony wydłużyła się długość życia. Seniorzy chcą żyć aktywnie, poznawać nowych ludzi, uczyć się wielu rzeczy, np.: obsługi laptopa. Nie zamykają się w czterech ścianach, są aktywni i chcą zwiedzać świat. Domy dla seniora https://www.wiejskieklimaty.net/oferta/ oferują pobyty kilkugodzinne i wielodniowe. Celem takich placówek jest to, aby podopieczni czuli się komfortowo, bezpiecznie, a jak u siebie w domu.