Welcome
Jaki kurs może wybrać fizjoterapeuta?

Jaki kurs może wybrać fizjoterapeuta?

Jaki kurs może wybrać fizjoterapeuta? Czy myślałeś nad tym, aby zostać fizjoterapeutą? A może ukończyłeś już studia i poszukujesz dodatkowych kursów, które pomogą Ci wzbogacić wiedzę i rozwinąć umiejętności? Praca fizjoterapeuty nie należy do łatwych zawodów, gdyż cały czas trzeba się rozwijać i poznawać nowe techniki – tak, aby nie zostać zastąpionym przez konkurencję. Co trzeba zrobić, aby zostać fizjoterapeutą? Jakie kursy fizjoterapii najlepiej wybrać? Czy uczęszczanie na kursy się opłaca? Odpowiedzi na te, i inne nurtujące Cię pytania, znajdziesz w poniższym artykule.

Jak można zostać fizjoterapeutą?

W 2015 roku w życie weszła nowa ustawa o zawodzie fizjoterapeuty – zgodnie z nią kształcenie odbywa się wyłącznie na poziomie studiów wyższych I i II stopnia, lub podczas 4-letnich specjalistycznych studiów podyplomowych. Gdzie można zapisać się na tego typu studia? Otóż prowadzone są one w Akademiach Wychowania Fizycznego oraz w niektórych Uniwersytetach Medycznych. Fizjoterapeutą można zostać po ukończeniu zarówno studiów publicznych, jak i niepublicznych, ale jak wybrać te najlepsze? Przy wyborze uczelni warto wziąć pod uwagę między innymi takie czynniki jak: lokalizacja szkoły wyższej, oferta dydaktyczna danej placówki, możliwości edukacyjne oraz opinię o danej szkole. Na studiach tego typu nabywa się wiedzę teoretyczną z zakresu: anatomii człowieka, terapii manualnej, fizjoterapii ogólnej, psychologii, metod specjalnych fizjoterapii, fizykoterapii, masażu leczniczego, terapii manualnej, aktywności ruchowej adaptacyjnej, fizjoterapii klinicznej czy też sportu osób niepełnosprawnych. A co z umiejętnościami praktycznymi? Umiejętności takich nabyć można podczas, oferowanych przez szpitale i kliniki, praktyk. Jednak, aby jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę i dążyć do bycia lepszym specjalistą należy brać udział w kursach z fizjoterapii https://kursy-fizjoterapia.eu/ oferowanych przez specjalistyczne firmy.

Na jaki kurs może zapisać się fizjoterapeuta?

Ukończenie odpowiednich studiów nie powinno być równoznaczne z ukończeniem nauki i rozwoju. Dobry fizjoterapeuta powinien nieustannie się dokształcać i poznawać nowe techniki leczenia – korzystając w tym celu z różnego rodzaju kursów w kursy-fizjoterapia.info.pl. Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki zakres kursów i szkoleń, z pośród którego każdy wybierze coś odpowiedniego dla siebie. Jedne z najczęściej wybieranych kursów, to:

  1. Kurs terapii manualnej – jego zadaniem jest zapoznanie fizjoterapeuty z diagnostyką i technikami terapii manualnych, które polegają na wspomaganiu leczenia narządu ruchu – a w szczególności kręgosłupa i stawów obwodowych.
  2. Kurs rehabilitacji sportowej – kursy dla rehabilitantów mają na celu przygotowanie fizjoterapeutów do zajmowania się najczęściej występującymi urazami zawodników ze wszelkich dziedzin sportu. Pozwalają również zdobyć umiejętności związane z wykonywaniem okresowych badań, diagnozowaniem i planowaniem treningów.
  3. Kurs suchego igłowania – jest to kurs, który składa się zazwyczaj z dwóch modułów. Podczas nich można od podstaw zapoznać się z metodą terapeutyczną, która znajduje zastosowanie u pacjentów zmagających się z przewlekłym i ostrym bólem w mięśniowo-powięziowych punktach spustowych. Suche igłowanie to kurs, dzięki któremu bliżej zapoznasz się z metodą polegającą na mechanicznym oddziaływaniu na wybraną strukturę anatomiczną. Robi się to za pomocą wprowadzanej przez skórę cienkiej igły, bez wprowadzania do organizmu jakichkolwiek preparatów farmakologicznych.

Oprócz tego często wybierane są także takie kursy jak: kurs analizy chodu, kurs terapii oddechowej, kurs integracji sensorycznej oraz kursy o tematyce pediatrycznej, neurologicznej i ortopedycznej. Jak więc widać dostępnych jest wiele dziedzin, w których można się wyspecjalizować. Bardzo istotne jest bowiem to, aby nie chwytać się wielu kursów z różnych dziedzin – gdyż nie da się w odpowiedni sposób opanować wszystkiego. Najlepszy fizjoterapeuta to taki, który specjalizuje się w konkretnej dziedzinie – w której stara się być niedościgniony.

Czy kurs się opłaca?

Ceny kursów dla fizjoterapeutów są dosyć wysokie – dla przykładu kurs terapii manualnej to cena w granicach 1300-1500zł. Czy warto więc inwestować w tego typu rozwój? Oczywiście, że tak. Należy bowiem mieć na uwadze fakt, że szkolenia, które zapewniają nam rozwój wiedzy i umiejętności pozwalają nam na uzyskanie szerszego grona pacjentów, co wpłynie także na zarobki. Z racji wysokich kosztów nie wszyscy mogą sobie pozwolić na natychmiastowy udział w kursie dla fizjoterapeutów – jednak zdecydowanie warto jest odłożyć jakąś kwotę, którą następnie można będzie przeznaczyć właśnie na dodatkowy kurs. Pamiętaj także, że w tej branży bardzo ważny jest rozwój oraz zdobywanie nowej wiedzy, dodatkowych umiejętności i odkrywanie nowych technik działania. Dlaczego tak jest? Bowiem, jeżeli Ty nie zaoferujesz swojemu klientowi dobrego zabiegu o wysokiej jakości, to zrobi to ktoś inny, co sprawi, że Twoi klienci zaczną odchodzić do bardziej wyspecjalizowanych konkurentów, a Ty ostatecznie znikniesz z rynku fizjoterapeutycznego.