Welcome
Kamery sportowe co wybrać

Kamery sportowe co wybrać

Naturalną sytuacją jest chęć powrotu do wspomnień, które towarzyszą naszemu życiu. Oczywiście sama pamięć jest naszą największą skarbnicą i to na jej podstawie ponownie odtwarzamy dane momenty. Dodatkowo daje to możliwości kojarzenia nie tylko obrazów, ale znacznie więcej okoliczności. W przypadku sportowców często chcą oni dokumentować dokonywane przez siebie osiągnięcia. W tej sytuacji bardzo ważne jest dynamiczne zapisywanie obrazu. Efekty pozwolą nam w dowolnym momencie wrócić do sytuacji, które przeżyliśmy.

Kamery sportowe są najlepszymi przedmiotami, które mają takie możliwości. W ramach tego artykułu skupimy się przede wszystkim na tym, jak dobrać takie urządzenie, żeby optymalizować efekty. Na jakie czynniki zwrócić szczególną uwagę? Dlaczego drony świetnie nadają się do celów sportowych? Czy jako sportowcy powinniśmy zainteresować się tym tematem? Najważniejsze będzie jednak to, jak wybrać kamerę sportową.

Dlaczego kamery sportowe są tak ciekawą technologią dla sportowców?

Na początek warto w ogóle odpowiedzieć na pytanie o cel stosowania tych przedmiotów. Po pierwsze jest to po prostu zapisywanie wrażeń. Dotyczy to przede wszystkim ekstremalnych zjazdów czy zapisu ciekawej trasy. Profesjonalni sportowcy mogą liczyć na to, że zapis video i tak zostanie przeprowadzony i nie muszą skupiać się na tym aspekcie. Osoby, które uprawiają sport amatorsko, często również chciałyby odtworzyć sobie daną sytuację sportową. Po drugie kamery sportowe w niektórych przypadkach pozwalają na poprawianie własnych umiejętności. W przypadku niektórych sportów jest to ważniejsze niż w innych, ale jednak powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę.

Jak dokonywać wyboru kamery sportowej?

Wiemy już po co, więc teraz bardzo ważnym pytaniem będzie to, jak dokonywać wyboru kamery sportowej. Na które elementy zwrócić szczególną uwagę? Po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na możliwości zaczepienia. W niektórych przypadkach najważniejsze jest montowanie na kaskach rowerowych lub motocyklowych. Warto sprawdzić właśnie możliwości odpowiedniego połączenia, które sprawi, że podczas uprawiania sportu nie będziemy musieli zwracać na tę uwagę. W wielu sytuacjach właśnie stabilne ułożenie sprawia, że jest w ogóle sens oglądać później te filmiki. Jednym z najważniejszych elementów jest rozdzielczość kamery sportowej. W przypadku full HD ilość szczegółów będzie już duża, ale w przypadku 4K będzie ich jeszcze więcej. W takiej sytuacji możemy zwrócić później uwagę na detale, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy. Oczywiście powinniśmy to konfrontować z ceną danego urządzenia. W przypadku kamer sportowych ważnym elementem jest odpowiedni obiektyw. Kamery sportowe co wybraćNajczęściej poleca się szerokokątny, który obejmuje swoim działaniem duży obszar. W przypadku niektórych pojazdów będzie to dla nas szczególnie istotne. Te 3 czynniki powinniśmy uznać za kluczowe tzn. możliwość odpowiedniej stabilizacji kamery, właściwa rozdzielczość urządzenia oraz szerokokątny obiektyw. Ponadto możemy zwrócić uwagę na możliwość obsługi z innego urządzenia (smartfonu lub smartwatcha), posiadanie funkcji GPS czy wyświetlacz kamery. Ważnym czynnikiem, który niestety często jest pomijany, jest czas pracy baterii. Może to spowodować niezapisanie obrazu, który byłby szczególnie wartościowy.

Dodatkowe funkcje kamery sportowej, na które warto zwrócić uwagę

W niektórych przypadkach funkcje dodatkowe mogą być kluczowe. W szczególności zależy to od samej dyscypliny. W przypadku skoku dokonywanego np. na deskorolce świetne efekty można uzyskać poprzez zastosowanie slow motion. Nagrywanie poklatkowe (tzw. funkcja timelapse) również może w tej sytuacji dać świetne efekty. Czasami w kluczowym momencie może zabraknąć nam baterii, ale czasem pojawi się też problem z miejscem. W takiej sytuacji ratunkiem może być funkcja pętli, która wykorzysta zużyty obszar pamięci na nowe rozwiązanie. Sterowanie głosem może znacząco ułatwić obsługę urządzenia i nie będzie nam ono w ogóle wadziło podczas uprawiania sportu. Kamery sportowe z HDR będą zazwyczaj dokładniej odwzorowywały barwy. W niektórych sytuacjach wbudowana lampa LED pozwoli na uzyskanie obrazu nawet w ciemności. Pojawiają się na rynku również urządzenia, które pozwalają na streamowanie. Możemy wtedy na żywo udostępniać obraz, który jest obsługiwany przez kamerę sportową. Czasem i tak skuteczniejsze okaże się wykorzystanie drona, co zostanie zaprezentowane w kolejnym rozdziale.

Drony jako świetna alternatywa kamery sportowej

Kamery sportowe są najlepszym rozwiązaniem w niektórych przypadkach. Przykładowo filmik może zawierać wiele emocji związanych z ekstremalnym przejazdem. Uzyskujemy wtedy perspektywę sportowca. W przypadku niektórych dyscyplin można świetne efekty uzyskać poprzez zastosowanie drona. Trener piłkarski może w ten sposób łatwo śledzić zachowanie zawodników na boisku i na tej podstawie wyciągać wnioski taktyczne. Będzie to wartościowe dla każdej osoby, która uprawia sporty drużynowe, w których wszystkie elementy zależą od współpracy pomiędzy grupą osób. Oczywiście najciekawszym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch możliwości w celu uzyskania największej ilości dokumentów.