Prowadząc własną działalność gospodarczą skupioną wokół handlu z całą pewnością stale szukamy sposobów na to, żeby zoptymalizować jej działanie i oszczędzić na którymś z elementów związanych z jej działaniem. Szukamy ich w kadrze pracowniczej, albo w samych produktach, które produkujemy albo sprowadzamy. Często obiektem naszych oszczędności jest też logistyka. Tak naprawdę jednak wiele zaoszczędzić możemy na… magazynie. Nie mówimy tutaj o negocjowaniu warunków czynszu, ale na zastąpieniu jego klasycznej wersji tą nowocześniejszą, stanowczo bardziej oszczędną. Mowa o czymś takim, jak hale namiotowe magazynowe. Jakie są ich zalety, czym tak właściwie są i dlaczego warto po nie sięgnąć? Te, ale i wiele innych aspektów ściśle z nimi związanych poruszymy w naszym artykule.
Czym są hale namiotowe magazynowe?
Hale namiotowe magazynowe, jak już sugerowaliśmy we wstępie, stanowią bardzo dobrą alternatywę dla klasycznych magazynów. Przypominają zwykłe namioty, bazując na stalowym szkielecie, zwykle przykrytym plandeką. Mają budowę modularną, co sprawia, że można je w dowolny sposób rozbudowywać i modyfikować, w zależności od swoich indywidualnych potrzeb. Modyfikacji ulec mogą również ich ściany, które mogą być przedłużeniem plandeki z zadaszenia, albo też zostać wykonane z PCV, płyty warstwowej czy blachy trapezowej. Wszystko zależy od naszych własnych oczekiwań, a przede wszystkim od tego, co zamierzamy przechowywać w ich obrębie.
Zalety hal namiotowych – dlaczego warto w nie zainwestować?
Hale namiotowe magazynowe nie bez powodu cieszą się coraz większym zainteresowaniem, w szczególności wśród firm dopiero debiutujących w handlu i niemogących sobie pozwolić na dodatkowy wydatek. Towarzyszy im bowiem mnóstwo zalet, spośród których wręcz trzeba powiedzieć o:
- niskich kosztach postawienia i eksploatacji – inwestując w „prawdziwy”, murowany magazyn musimy liczyć się z poważnym wydatkiem – zwłaszcza, jeśli stawiamy go od podstaw. Staje się on również naszym wydatkiem stałym, jeśli wynajmujemy go od firmy zewnętrznej. Tymczasem w momencie postawienia na hale namiotowe musimy poświęcić nasze pieniądze wyłącznie na zakup jej szkieletu, ścian oraz plandeki – całą strukturę możemy postawić na działce za domem lub na przestrzeni należącej do naszej firmy. Co ważne, nie wymaga to posiadania pozwolenia na budowę – hale tego typu nie są uważane za budynki (a właśnie za namioty);
- ogromnej elastyczności – z uwagi na to, że hale tego typu są modułowe, możemy je rozbudowywać w niemal dowolny sposób, ograniczony wyłącznie działką, na której się znajdują. Oznacza to, że możemy dostosowywać jej do ekspansji naszej firmy – potrzebują więcej miejsca możemy je powiększać, a jeśli tego miejsca będziemy potrzebowali więcej, wystarczy, że kupimy kolejne ich elementy. Obędzie się bez konieczności demontażu tych już istniejących;
- szybkości powstawania – halę namiotową stawia się w zaledwie kilka godzin (choć zależy to oczywiście od tego, jak duża ma być), co sprawia, że stanowi idealną opcję dla osób, które nagle pozostały bez magazynu, a muszą gdzieś przechowywać swój własny asortyment. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie musimy czekać na pozwolenie na budowę, ale też dokonywać jakichkolwiek prac wykończeniowych – tuż po stworzeniu, hala nadaje się do jej wykorzystania;
- mobilności – hale namiotowe mają to do siebie, że stawia się je równie szybko, co demontuje – w formie złożonej nie zajmują zbyt wiele miejsca. Nie ma więc problemu z ich ewentualnym przewożeniem. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku niewielkich firm, które często zmieniają miejsce prowadzenia działalności – tego typu magazyn mogą „zabierać ze sobą”, jeśli tylko przewożenie produktów nie jest dla nich problemem. Jeżeli z hali nie korzystamy, możemy ją wypożyczyć, by dodatkowo na niej zarobić (na przykład wtedy, gdy jesteśmy „poza sezonem”);
- dobrym wykorzystaniu powierzchni magazynowej – w przypadku tego rozwiązania w sposób dowolny możemy zaplanować naszą przestrzeń magazynową. Namiotów nie podtrzymują jakiekolwiek kolumny, belki czy stelaże, w związku z czym cała przestrzeń – od ściany do ściany – należy do nas. To, jak ją wykorzystamy zależy wyłącznie od nas.
Istnieje przekonanie, że hale namiotowe magazynowe cechują się dużą podatnością na warunki atmosferyczne, ale też niską termoizolacyjnością oraz wątpliwą wytrzymałością. Wynikają one z kojarzenia ich z namiotami. Tymczasem jednak standardy, w jakich współcześnie powstają każą twierdzić inaczej i uważać je za opcję godną zaufania, w pełni bezpieczną i wartą wprowadzenia.
Zobacz również:
- hale namiotowe magazynowe opolskie https://www.nowhal.pl/hale-namiotowe-opolskie/
- hale termiczne producent lubuskie https://www.nowhal.pl/hale-termiczne/
- hale magazynowe dla rolnictwa zachodniopomorskie https://www.nowhal.pl/hale-magazynowe-zachodniopomorskie/
Podsumowanie
Choć hale namiotowe magazynowe nie cieszą się ogromnym zainteresowaniem, wynika to przede wszystkim z faktu, że nie są czymś popularnym. Same w sobie doskonale sprawdzają się u firm zajmujących się handlem, stanowiąc świetną opcję magazynową – bardzo tanią, elastyczną i spełniającą swoje podstawowe założenia. Co więcej, można je w dowolny sposób dostosować do własnych potrzeb, wybierając ich rozmiar, stopień izolacji termicznej czy jakiekolwiek inne elementy. Słowem: są opcją, która zasługuje na uwagę i zainteresowanie.