Magazyny energii – a może zastanawiasz się nad zainstalowaniem u siebie fotowoltaiki? Nie wspominamy o tym temacie w kontekście magazynów energii przypadkowo. W końcu oba te zagadnienia mocno się ze sobą łączą! Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na instalacje fotowoltaiczne. Sprawdź w naszym poradniku, w jakiej roli mogą wówczas przydać się odpowiednio dobrane magazyny energii…
Dlaczego warto zdecydować się na instalacje fotowoltaiczne?
Najpierw warto zająć się tym aspektem. Obecnie instalacje fotowoltaiczne są coraz popularniejsze (m.in. właśnie w Polsce). Dlaczego warto o nich pomyśleć? Posiadając instalacje fotowoltaiczne możesz płacić zdecydowanie mniejsze rachunki za energię elektryczną. Już teraz ceny na tej płaszczyźnie są dość spore. A nie zapowiada się na to, by coś miało się tutaj zmienić w najbliższej przyszłości. Wręcz przeciwnie. Eksperci przewidują bowiem, że ceny za prąd będą… jeszcze wyższe. Na szczęście są sposoby, aby jakoś skutecznie temu przeciwdziałać. Chodzi właśnie o instalacje fotowoltaiczne. Jeśli będą one odpowiednio dobrane do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego, przedsiębiorstwa itp. to będziesz płacić zdecydowanie mniejsze rachunki. To kluczowa kwestia. Nie zobaczysz na nich może kwoty 0 PLN, ponieważ zawsze będą obowiązywać jakieś opłaty handlowe itd. Pewne jest jedno. Te rachunki będą jednak i tak zdecydowanie niższe w porównaniu do obecnego okresu (bez posiadania instalacji fotowoltaicznych). Poza tym wszystko działa samodzielnie. Nie musisz zatem martwić się uruchamianiem instalacji fotowoltaicznych każdego dnia itd. Nic z tych rzeczy. Wszystko jest tak skonstruowane, że będzie działało bez ingerencji człowieka. Na początku oczywiście instalacje fotowoltaiczne muszą być odpowiednio dobrane, zamontowane i ustawione. Potem właściciel paneli powinien tylko co jakiś czas sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Nie trzeba się jednak martwić o ten aspekt, ponieważ porządne instalacje fotowoltaiczne działają bezawaryjnie. W ten sposób można uniezależnić się od coraz wyższych cen za energię elektryczną. Należy zaznaczyć, że obecnie jest coraz większa konkurencja na rynku. Dodatkowo możesz skorzystać z różnych dofinansowań. Np. chodzi o program Mój Prąd. Nie wspominamy o tym przypadkowo. Wbrew temu, co sądzi się na ten temat, inwestycje w instalacje fotowoltaiczne wcale nie muszą być kosztowne.
Jak działają magazyny energii?
Jeśli finalnie zdecydujesz się na instalacje fotowoltaiczne (a naprawdę warto), to będziesz zadowolony. Dobrze byłoby zastosować także odpowiednie magazyny energii. Czym cechują się te urządzenia? Obecnie magazyny energii są coraz częściej kupowane. Nie tylko w przypadku Klientów biznesowych, ale tak samo indywidualnych. Dlaczego warto zastanowić się nad takimi właśnie sprzętami? Nowoczesne magazyny energii umożliwiają przechowywanie prądu. Np. wtedy, kiedy bieżąca produkcja energii elektrycznej (odbywająca się dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznych) jest większa w porównaniu do zużycia. Wówczas mówi się o tym, że konsumpcja energii elektrycznej może być odłożona w czasie. Ma to zaś spore znaczenie szczególnie na tej płaszczyźnie. Instalacja fotowoltaiczne to wiele walorów, ale też kilka wad. Np. produkcja (co zrozumiałe) odbywa się przede wszystkim w okresie letnim. Wówczas nie brakuje słońca i zarazem wysokich temperatur. Z kolei np. w zimie wytwarzanej energii jest już o wiele mniej. Nadwyżki są przechowywane przez zakłady energetyczne. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi stratami (od 20% do 30%). Można tego uniknąć. Warto posiadać odpowiednie magazyny energii, by korzystać z niej w odpowiednim momencie. Należy zaznaczyć, że wykorzystuje się tutaj właściwie dobrane akumulatory. Chodzi o specjalne ogniwa wtórne. Nie ma przeszkód, by były one użytkowane wielokrotnie. Innymi słowy, kolejne cykle ładowania prądem elektrycznym będą odbywać się wiele razy.
Co można dzięki temu uzyskać?
Przede wszystkim po raz kolejny chodzi o kwestie finansowe. Załóżmy, że posiadacz instalacji fotowoltaicznych nie ma magazynu energii. Nadwyżki (np. z okresu letniego) będą trafiać do sieci energetycznych. Zakłady z tej branży na tym aspekcie zyskują. Klient zaś traci. Od 20% do 30% pod kątem wyprodukowanej energii. A można ją mieć bezpośrednio na miejscu. Dzięki temu w czasie rocznego rozliczania nie trzeba będzie martwić się żadnymi dodatkowymi opłatami. Bez magazynu energii może tak się zdarzyć. Załóżmy, że Klient rozlicza się za okres od stycznia do grudnia włącznie. W zimie produkcja jest o wiele mniejsza. To ważny aspekt. Może być tak, że przez to sumaryczna ilość energii wyprodukowanej będzie mniejsza (w stosunku do pobranej). Wtedy trzeba będzie trochę dopłacić. A gdyby były zastosowane magazyny energii, to taka sytuacja by się nie wydarzyła. Warto zatem uniknąć oddawania 20%-30% z nadwyżek. Poza tym można uzyskać niezależność pod kątem ewentualnych przerw w dostawie energii. Na skutek tego np. konkretna firma jest w stanie pracować bez obaw dotyczących przerw w zasilaniu itp.