Na jakie szkolenia księgowe warto zwrócić uwagę? Każdy księgowy doskonale zdaje sobie sprawę z konieczności ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Wbrew powszechnemu przekonaniu rachunkowość ma wiele nazw. Jakie kursy powinni studiować księgowi? Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego szkolenia? Odpowiadamy.
Kurs dla początkujących
Wiele osób chce zmienić branżę, w której pracują. Wybory są zwykle dokonywane w księgowości. Nie da się jednak dostać pracy w finansach bez minimum przygotowania merytorycznego. Możemy więc zacząć od kursu Asystenta Księgowego. Asystent księgowy to pierwsze stanowisko, które zajęlibyśmy, gdybyśmy nie mieli doświadczenia w branży. Przejdźmy też na kurs fakturowania, dzięki któremu będziemy mogli dodatkowo wystawiać faktury VAT w firmie. Z czasem możemy awansować na młodszych księgowych. Nie potrzebujemy do tego żadnych specjalnych zajęć, wystarczy praktyka. Jeśli jednak chcemy prowadzić własne księgi, wybierzmy kurs na samodzielnych księgowych. Pamiętaj, zajmiemy się całym procesem księgowym – od momentu otrzymania dokumentów do wysłania zeznania podatkowego. Kurs Niezależnego Księgowego umożliwi nam zajęcie samodzielnego stanowiska w firmie. Jest to szczególnie przydatne dla osób rozpoczynających pracę w biurze rachunkowym. Tam księgowi sami rozliczają jednostki gospodarcze.
Zaawansowany kurs
Jeśli mamy już pewne doświadczenie w księgowości, powinniśmy wybrać dla siebie nieco inny kurs. Zacznijmy od pełnego kursu rachunkowości dla zaawansowanych uczniów. Cytat musi zawierać informację, że jest dla kogoś, kto ma już doświadczenie w księgowości. W przeciwnym razie możemy natknąć się na… kurs podstaw rachunkowości. Kompletny kurs księgowości przydałby się nawet komuś, kto przez wiele lat pracował w dziale finansów. Czemu? Ponieważ niejednokrotnie zajmujemy się tylko pewną częścią księgowości. Niektórzy księgują środki trwałe, inni przetwarzają płatności, jeszcze inni księgują faktury. W praktyce rzadko mamy do czynienia z pełnym procesem księgowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mamy samodzielne stanowisko w biurze rachunkowym. Wtedy moglibyśmy również pomyśleć, że wiemy już wszystko o rachunkowości i podatkach. Po pewnym czasie możemy czuć się wypaleni i nienawidzić księgowości. Dlatego warto skorzystać z oferty kursów, aby podnieść swoje kwalifikacje i zyskać więcej. Szczególnie interesujący kurs na Główny Księgowy. Możemy również spróbować doradztwa podatkowego lub audytu finansowego. Jeśli chcesz założyć własne biuro rachunkowe, skorzystaj z kursu Usługi księgowe.
Regularne szkolenia
Każdy księgowy musi aktualizować swoją wiedzę. Co roku powinniśmy przejść kurs podatkowy. Większość zmian znajduje się w regulaminie na początku nowego roku. Wtedy też możemy iść na trening. Mimo wszystko dobrze jest od czasu do czasu usystematyzować swoją wiedzę podatkową. Większość ludzi przechodzi tego typu szkolenie, gdy zmieniają pracę. Każda firma ma inne szczegóły, w tym podatki. Jednocześnie istnieje wiele ustaw, które dotyczą podatków – od podatku dochodowego po podatek od nieruchomości. Zmiany cykliczne pojawiają się również w kontekście samej rachunkowości. Księgowi, którzy po raz pierwszy tworzą własne sprawozdania finansowe, powinni przejść szkolenie z tego zakresu. Niestety tworzenie wysokiej jakości raportów finansowych to sztuka.
Najlepsze szkolenia i kursy księgowe:
Stałe czy online?
Do niedawna większość szkoleń z zakresu rachunkowości była statyczna. Dają możliwość poznania nowych ludzi i wymiany fachowych spostrzeżeń. Niemniej jednak obecnie możemy znaleźć szeroką gamę szkoleń z zakresu rachunkowości online. Skierowane są głównie do osób zapracowanych, z których wielu pracuje w księgowości. Szkolenie online dla księgowych jest dostępne zarówno na poziomie początkującym, jak i zaawansowanym. Wystarczy wybrać kurs odpowiedni dla siebie. Mimo to zaleca się, aby początkujący wykonywali stały trening. Czemu? Ponieważ lepiej jest zobaczyć, jak wygląda księgowość „w czasie rzeczywistym”. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z księgowością. Wybór pomiędzy kursami stacjonarnymi lub online sprowadza się również do naszych własnych preferencji. Niektórzy ludzie nie wyobrażają sobie uczenia się przez Internet. Inni natomiast nie chcą tracić czasu na dojazdy na treningi. Kursy online pozwalają brać udział w kursach, które mogą być prowadzone przez kogoś, kto mieszka po drugiej stronie Polski. Dzięki temu możemy pozyskać wiedzę, której nie można uzyskać w stanie statycznym. Pamiętaj, że kursy online mają taką samą wartość, jak kursy stacjonarne. Co więcej, nawet przy nauce na odległość możemy uzyskać wiele certyfikatów, które demonstrują nabyte umiejętności.