Welcome
Pracownicy z Ukrainy

Pracownicy z Ukrainy: w jaki sposób ich szukać i zatrudniać?

Pracownicy z Ukrainy: w jaki sposób ich szukać i zatrudniać? Coraz większa liczba polskich przedsiębiorców podejmuje decyzję o zatrudnieniu pracowników z Ukrainy. Jest to wynikiem faktu, że wielu polskich fachowców migruje za granicę w poszukiwaniu lepiej płatnego zajęcia. Według udostępnionych przez Narodowy Bank Polski statystyk, w 2015 roku pracę podjęło ponad milion obywateli Ukrainy.

Najchętniej przyjmują się oni w branżach związanych z szeroko pojętym przemysłem, produkcją, budownictwem, a także transportem. Ukraińców nie brakuje również w handlu i hotelarstwie. Z kolei Ukrainki są rozchwytywane przez właścicieli salonów piękności. W związku z powyższym, wielu polskich pracodawców zastanawia się nad tym, gdzie szukać oraz na jakich zasadach zatrudniać przybyszy zza naszej wschodniej granicy?

Pracownicy z Ukrainy, czyli o tym, w jaki sposób ich szukać

Zarządzanie zasobami ludzkimi to bardzo wymagające zajęcie. Wszystkie działania w obrębie tej dziedziny powinny być rozpoczynane od sporządzenia dobrego planu. W tym celu należy ustalić, ilu wykonawców poszukuje dana firma, a także tego, jakie kwalifikacje powinien mieć każdy z kandydatów. Pracownicy z Ukrainy to zazwyczaj niezwykle zmotywowane do działania osoby, które rzetelnie podchodzą do realizacji każdego z powierzonych im obowiązków. Wiele agencji rekrutacyjnych oferuje swoje usługi w postaci wsparcia w znajdowaniu pracobiorców, którzy spełniają wszystkie przedstawione przed daną firmę wymagania. Dzięki skorzystaniu z takiej pomocy pracodawcy zyskują sporo czasu, ponieważ na rozmowy kwalifikacyjne zgłaszają się osoby już po wstępnej selekcji. Na polskim rynku działa wiele przedsiębiorstw specjalizujących się w pozyskiwaniu wykonawców z Ukrainy, a także innych krajów wschodnioeuropejskich, takich jak Mołdawia, Białoruś czy nawet Rosja.

Możliwie formy zatrudnienia obcokrajowców

Poszukując pracowników z Ukrainy, warto zastanowić się nad tym, jaki typ zatrudnienia będzie najkorzystniejszy dla określonego przedsiębiorstwa. Najpopularniejszymi i zarazem optymalnymi rozwiązaniami w tym przypadku są m.in.:

  • zatrudnienie w postaci pracy tymczasowej;
  • leasing pracowników ze wschodu, czyli podnajmowanie ich przykładowo od agencji rekrutacyjnych;
  • przyjmowanie na pełen etat z możliwością wstępnego przetestowania wykonawcy.

Korzystanie z usług agencji zajmujących się pozyskiwaniem pracowników to również możliwość skorzystania z opcji prowadzenia rekrutacji na z góry określone stanowiska. Dzięki tej propozycji, pracodawcy od razu zyskują wykwalifikowanych specjalistów, którzy po odbyciu krótkiego szkolenia mogą przystąpić do wykonywania obowiązków. Wśród dostępnych fachowców najczęściej znajdują się osoby z branży budowlanej: stolarze, murarze, hydraulicy i posadzkarze.

Opłacalność zatrudniania cudzoziemców

Pracownicy z Ukrainy uchodzą za niezwykle rzetelnych wykonawców. Nie zwykli oni narzekać na warunki zatrudnienia, a ich motywacja do pracy objawia się w osiąganych przez nich wynikach. Jest to konsekwencją tego, że polscy pracodawcy już na starcie oferują im wyższe wypłaty i lepsze pakiety pozapłacowe od tych, które są im proponowane na terenie ich ojczyzny. Z tego względu niemal zawsze okazują się oni tańszymi pracobiorcami niż Polacy, co jest wysoce opłacane z finansowego punktu widzenia.

Co więcej, przybysze ze wschodu zazwyczaj nie mają najmniejszych trudności z opanowaniem języka polskiego i chętnie nawiązują nowe znajomości. Oznacza to, że ich obecność w szeregach firmy nie generuje praktycznie żadnych problemów społecznych.

Pracownicy z Ukrainy i proces ich rekrutacji

Rekrutowanie wykonawców ze wschodu powinno być efektem pracy doświadczonych specjalistów HR. To kluczowa kwestia, jeśli chodzi o planowanie zatrudnienia z udziałem kompetentnych wykonawców. Jeśli wyżej wymieniony dział funkcjonuje bez zarzutu, wówczas można przystąpić do skutecznych działań w zakresie realizowania założeń biznesowych.

Pracownicy z Ukrainy
Pracownicy z Ukrainy

Należy pamiętać, że rekrutacja oraz całość procesu związanego z przygotowaniem pracowników z Ukrainy do wykonywania pracy w określonej branży, to swoisty rodzaj inwestycji. Satysfakcjonującym jest jednak to, że jej efekty są widoczne niemal od razu. Aby móc się nimi cieszyć, najpierw trzeba zadbać o maksymalne uproszczenie rekrutacji oraz o możliwość sprawdzenia kwalifikacji kandydatów na wybrane stanowiska. Warto jednocześnie pozostawać w stałym kontakcie ze specjalistą ds. zatrudnienia oraz aktywnie tworzyć raporty zawierające informacje o procesie zatrudnienia.

Przyjmowanie do pracy Ukraińców nie jest szczególnie trudnym zadaniem, jednak wymusza na pracodawcy, aby ten pamiętał o wielu szczegółach prawnych, związanych bezpośrednio z rekrutacją i zatrudnieniem. To właśnie dlatego skorzystanie z usług agencji wydaje się tak atrakcyjną propozycją. Pracujący w niej specjaliści chętnie wyręczą każdego przedsiębiorcę w możliwie wielu sprawach i przedstawią mu najbardziej odpowiednich kandydatów. To skuteczny sposób na zyskanie czasu oraz niemal całkowite wyeliminowanie czynnika stresowego, który pojawia się podczas samodzielnego prowadzenia całego procesu związanego z poszukiwaniem pracowników z Ukrainy.