Welcome

Projektowanie wnętrz – samodzielnie czy przy pomocy specjalisty?

Niezależnie od tego, czy odbierasz właśnie nowe mieszkanie w stanie deweloperskim, czy kupiłeś je z rynku wtórnego w stanie nadające się jedynie do remontu – stoi przed tobą problem zaaranżowania wnętrz mieszkania w taki sposób, by były funkcjonalne i estetyczne zarazem. Wielu nabywców mieszkań decyduje się na samodzielne projektowanie wnętrz, twierdząc, że pozwala im to na najskuteczniejsze zrealizowanie swoich potrzeb. Od kilku lat rośnie jednak liczba architektów wnętrz oferujących profesjonalne zaprojektowanie wyglądu mieszkania. Co bardziej się opłaca – projektowanie wnętrz samodzielnie, czy wynajęcie do tego celu specjalisty?

Piękny wygląd jest w cenie

sklep wnętrzePodczas procesu decyzyjnego warto zastanowić się nad priorytetami dotyczącymi wnętrza mieszkania. Na czym bardziej ci zależy – pięknym wyglądzie czy komforcie użytkowania? Jeżeli bardziej istotny jest dla ciebie aspekt estetyczny, dobrym pomysłem byłoby skorzystanie z usług architektów wnętrz. Profesjonalne projektowanie wnętrz pozwala na wykorzystanie niedostępnej niewtajemniczonym wiedzy dotyczącej doboru oświetlenia czy mebli, a nawet tak trywialnej z pozoru kwestii jak odpowiednie rozmieszczenie bibelotów. Utalentowany architekt wnętrz bez problemu dobierze odpowiedni kolor ścian, rozmieszczenie mebli, a także pomoże dobrać ścienne dekoracje w rodzaju obrazów czy zdjęć. Nie ma co się oszukiwać – pięknie wyglądające mieszkanie znacząco podwyższa jego wartość i cenę, za którą można je sprzedać w przypadku nieprzewidzianych okoliczności. Badania naukowe podpowiadają także, że długotrwałe przebywanie w dobrze zaprojektowanych, estetycznych pomieszczeniach znacząco podnosi wpływa na odczuwaną satysfakcję z życia i podnosi jego komfort. Dlatego też warto się upewnić, że projektowanie wnętrz mieszkania będzie stało na najwyższym możliwym poziomie.

Samodzielnie jest taniej

Głównym powodem, dla którego nabywcy mieszkań decydują się na samodzielne projektowanie wnętrz jest aspekt ekonomiczny. Usługi architektów wnętrz nie należą do najtańszych, a przeciętny nabywca kupionego na kredyt mieszkania po prostu nie może sobie na nie pozwolić. Brutalna kalkulacja ekonomiczna nakazuje projektowanie wnętrz samemu, bez pomocy specjalistów. Warto jednak zauważyć, że dobrze zaprojektowane mieszkanie zyskuje na ogólnej wartości. Jego cenę podnosi odpowiednia estetyka, a przede wszystkim dobra ergonomia użytkowania. Dlatego też przed dokonaniem wyboru należy uważnie rozważyć wszystkie za i przeciw, a także wziąć pod uwagę opłacalność projektowania wnętrz.

Funkcjonalność – kluczowy aspekt projektowania wnętrz

Jednym z kluczowych aspektów projektowania wnętrz jest ich funkcjonalność. Bezpośrednio przekłada się ona na ogólną ergonomię korzystania z mieszkania. Dobrze zaplanowane wnętrze wykorzystuje dostępną przestrzeń z maksymalną możliwą efektywnością. Choć bez wątpienia dobre efekty można osiągnąć samodzielnie, kierując się wyczuciem i zdrowym rozsądkiem, skorzystanie z usług architekta wnętrz daje gwarancję poprawnego zaprojektowania wnętrz. Źle zaplanowane mieszkanie może zamienić życie lokatorów w koszmar – meble w niewłaściwych miejscach czy brak wystarczającej przestrzeni do relaksu czy pracy stanowią nie lada problem. Dlatego też podczas procesu projektowania wnętrz należy postawić funkcjonalność mieszkania na pierwszym miejscu. Zresztą ergonomiczność mieszkania ma także, podobnie jak jego estetyka, bezpośredni wpływ na wartość nieruchomości. Funkcjonalnie rozplanowane mieszkanie znacząco podnosi jego cenę i stanowi dobrą zachętę dla potencjalnych kupujących. 

Odpowiedni dobór mebli

W erze Ikei oraz innych sklepów z meblami łatwymi do złożenia tak trywialna z pozoru kwestia jak odpowiedni dobór mebli okazuje się być niełatwym zadaniem. Podczas samodzielnego projektowania wnętrz martwo mieć na uwadze różne aspekty kupowanych mebli. Istotny jest nie tylko ich wygląd, ale także rozmiar, estetyczne dopasowanie do całości mieszkania, a także potencjalna wytrzymałość – dobrej jakości meble stanowią inwestycję na dekady. Dopasowanie mebli do siebie nie jest co prawda trudnym zadaniem, wystarczy zajrzeć do katalogu sklepu meblowego, ale mimo wszystko istnieje możliwość popełnienia błędu lub niedopatrzenia. W takiej sytuacji pomoc specjalisty wydaje się być nieoceniona. Architekt wnętrz pomoże dobrać pasujące meble, a także zwróci uwagę na ich funkcjonalność oraz jakość. Nic tak nie irytuje jak zepsuta, niedomykająca się szuflada – dzięki profesjonalnemu projektowaniu wnętrz można zminimalizować szanse pojawienia się tego problemu.

Projektowanie wnętrz – samodzielnie czy z pomocą architekta?

Ostateczną decyzję dotyczącą wynajęcia specjalisty do zaplanowania mieszkania podjąć należy mając na uwadze osobiste gusta oraz możliwości finansowe. Jeżeli czujesz się na siłach, by samemu zaaranżować wygląd mieszkania – nic nie stoi na przeszkodzie! Mimo wszystko należy pamiętać, że architekci wnętrz mają o wiele większe doświadczenie, które skutkuje profesjonalnymi, funkcjonalnymi aranżacjami.