Welcome

Ryzyko związane z inwestycyjnymi ofertami sprzedaży apartamentów w górach

W ostatnim czasie deweloperzy oferujący sprzedaż apartamentów w górach, kuszą przyszłych inwestorów pewnym zwrotem z inwestycji związanej z zakupem tak zwanych condo hoteli. Są to luksusowe apartamenty w cztero- lub pięciogwiazdkowym hotelu, do których nabywają prawo własności i podpisują wieloletnią umowę najmu. Jednak doświadczeni inwestorzy często mają wątpliwości, co do autentyczności składanych ofert. Bowiem, uzyskiwanie pieniędzy bez żadnych dodatkowych czynności, do której konieczne jest tylko wyłożenie wkładu pieniężnego w formie zapłaty za dany apartament, wydaje im się inwestycją zbyt łatwą, by mogła przynosić wspominane przez deweloperów zyski.

Czasami wręcz gwarantują oni osiągnięcie siedmioprocentowego w skali roku zwrotu z takiej inwestycji. Można nawet znaleźć oferty wspominające o dziesięciu procentach zwrotu. Przy założeniu, że nic dodatkowo nie trzeba robić i można używać taki apartament do własnych celów przez nielimitowaną liczbę dni w roku, jest to propozycja bardzo atrakcyjna. Jednak każda inwestycja bez wątpienia niesie ze sobą ryzyko. W przypadku wspomnianej tu inwestycji także ono występuje, choć zazwyczaj jest ukryte i stosunkowo rzadko się o nim wspomina. Jak zatem to wygląda w przypadku zdecydowania się na zakup condo hotelu?

Biznes dla spekulanta

Tak naprawdę inwestycja w condo hotele wymaga od inwestora myślenia charakterystycznego dla spekulantów, a więc rozstrzygania korzyści z niej płynących w perspektywie przyszłości. Rynek inwestycyjny bowiem jest dość zmienny i to, co teraz daje duże zyski, za rok lub kilka lat może powodować odwrotny skutek. Firmy oferujące sprzedaż apartamentów w górach ukazują aktualne możliwości, bez wybiegania w przyszłość. Chcąc na poważnie zająć się biznesem opartym na wynajmowaniu apartamentów należy rozważyć wszystkie czynniki wpływające na jego możliwości zarobkowe. Po pierwsze należy przeanalizować sytuację gospodarczą i być przygotowanym na jej ewentualną recesję. Pomimo tego, iż taka lokata kapitału wydaje się niezwykle atrakcyjna, trzeba zdawać sobie sprawę, że nie w każdym roku będzie ona przynosiła tak samo wysokie zyski. Niemniej jednak nie oznacza to, że taka inwestycja nie jest opłacalna. Po prostu trzeba być świadomym, że gwarancji zysku tak naprawdę nikt nie może nam udzielić. Należy zatem z ograniczonym zaufaniem podchodzić do ofert deweloperów zachwalających sprzedaż apartamentów w górach i mieć na uwadze ryzyko związane ze skorzystaniem z niej. Należy zwrócić także uwagę na to, iż nawet banki nie dają zbyt chętnie kredytów na zakup apartamentów, gdyż taką inwestycję uznają za dość ryzykowną. Najlepiej więc byłoby posiadać własny kapitał w celu sfinalizowania takiej transakcji.

Zobacz również:

Uwaga na oszustów

Niestety, jak w każdej branży tak i tu można trafić na ludzi nieodpowiedzialnych, chcących wykorzystać do własnych niegodnych celów, początkującego inwestora. Warto mieć świadomość tego, iż deweloper nie jest najlepszym doradcą, gdyż sprzedaż apartamentów w górach to jego profesja, na której zarabia w zależności od liczby sprzedanych lokali, a nie od zadowolenia i satysfakcji klienta. Należy raczej inwestować w apartamenty, które już powstały niż te będące dopiero w przygotowaniu, gdyż jak wiadomo, istnieje ryzyko, że nie powstaną w ogóle a ulokowane w nie pieniądze znikną bezpowrotnie. Co ciekawe wspominana już wcześniej gwarancja zysku też jest swego rodzaju oszustwem, gdyż tak naprawdę ani deweloper ani inwestor nie jest w stanie dokładnie przewidzieć przyszłości i sytuacji na rynku za jakiś czas. Nie należy jednak zniechęcać się do tego typu inwestycji, ale trzeba do niej podchodzić z rezerwą, dobrze się do niej przygotować i wybierać pewne oferty, które mogą być rzeczywiście świetną lokata kapitału pieniężnego ze wspominaną prze sprzedawców nawet dziesięcioprocentową stopą zwrotu w skali roku. Co prawda sprzedać apartament można w każdej chwili, jednak gdy zechce się to uczynić w niesprzyjających warunkach koniunkturalnych, wówczas trudno będzie znaleźć kupca, nie ponosząc przy tym straty.

Kluczowe zatem przy wybieraniu ofert z działu „sprzedaż apartamentów w górach” jest ograniczone zaufanie do tego, co mówią i co piszą w nich wystawiający je deweloperzy. Zysk z condo hotelu naprawdę jest możliwy, jednak w żadnym przypadku nie jest gwarantowany. Trzeba przede wszystkim uwzględnić zmieniająca się sytuację gospodarczą kraju i jej oddziaływaniem na rynek nieruchomości. Poza tym przygotowanie do rozmowy ze sprzedawcą jest konieczne, by nie dać się nabrać na propozycję niepopartą żadnym merytorycznym dowodem, chociażby słownym, z jego strony. Jedno jest pewne, jeżeli inwestor podejdzie do takiego przedsięwzięcia z zimną krwią i z uwzględnieniem możliwego ryzyka, osiągnięcie zamierzonego sukcesu z nim związanego jest bardzo prawdopodobne a wręcz staje się już w takim przypadku niemalże pewne. Ryzyko inwestycyjne można bowiem zminimalizować, jednak nie da się go wyeliminować.