Bez względu na to, czy planują wyjazd za granicę w celach zawodowych, szkolnych czy turystycznych, większość ludzi chce mieć podstawową wiedzę na temat języka obcego, którym się posługują i pewność, że będą w stanie porozumiewać się w sposób poprawny i uprzejmy. Szkoły językowe oferują interaktywną naukę języka obcego – poprzez indywidualne i grupowe kursy językowe – której nie zapewni książka lub kaseta. Jeśli posiadasz uprawnienia nauczycielskie, znasz biegle inne języki i masz zamiłowanie do kulturowej płynności, założenie szkoły językowej może być dobrym pomysłem na biznes.
Jak zacząć biznes?
Określ swoją klientelę w oparciu o swoje kwalifikacje edukacyjne. Na przykład, czy Twój program nauczania będzie skierowany do małych dzieci? Jeśli tak, to czy będzie to placówka, w której dzieci będą uczęszczać na zajęcia w pełnym wymiarze godzin, czy też będzie to program pozaszkolny? Jeśli planujesz uczyć dorosłych, czy jest to w kontekście przyspieszonego uczenia się dla osób zaangażowanych w zagraniczne podróże służbowe lub bardziej spokojne tempo dla uczniów, którzy chcą ćwiczyć umiejętności konwersacyjne ze swoimi kolegami z klasy? Oprócz wymaganych stopni naukowych, Twoja znajomość kultury, zwyczajów i historii ma znaczący wpływ na złożoność kursów, które będziesz oferować w swojej szkole. Sprawdź, jak zaczynały inne prywatne szkoły w Twoim regionie. Ustal, czy w okolicy istnieje konkurencja. Jeśli tak, to co Twoja szkoła językowa będzie oferować, co jest albo unikalne albo uzupełniające w stosunku do istniejącego programu nauczania? Poproś o sugestie przyszłych uczniów lub rodziców przyszłych uczniów. W niektórych przypadkach, szkoły językowe dla dzieci zostały uruchomione jako kampania oddolna przez rodziców, którzy uznali, że szkoły językowe prywatne oferują coś, czego nie mogą zaoferować szkoły publiczne.
Stwórz biznesplan
Zaprojektuj swój model biznesowy – napisz swój biznesplan. Elementy, które należy uwzględnić w biznesplanie, to budżet operacyjny na pierwsze trzy lata (w tym koszty ubezpieczenia), wyposażenie i materiały szkolne, liczba nauczycieli, których planujemy zatrudnić oraz to, czy będą to niezależni wykonawcy czy pracownicy. Kursy językowe cennik to niezbędny element biznesplanu. Należy rozważyć konsekwencje zatrudniania obcokrajowców – może być konieczna konsultacja z radcą prawnym na temat prawa pracy. Zastanów się, ilu uczniów musisz zapisać, aby osiągnąć rentowność. Szkoła językowa cennik powinien być skrupulatnie sporządzony. Im bardziej szczegółowy i realistyczny biznesplan, tym większe szanse na uzyskanie finansowania z banku lub od indywidualnych darczyńców, fundacji edukacyjnych lub korporacyjnych, które pozwolą na rozpoczęcie działalności. Jeśli jeszcze nie udzielasz korepetycji lub nie uczysz języka w czyjejś klasie, zdobądź praktyczne doświadczenie, zanim założysz własną szkołę. Jeśli Twoją główną klientelą będą dorośli, świetnym sposobem jest prowadzenie 6-8 tygodniowych zajęć i przekonanie się, jak to jest opracowywać plany lekcji, dostosowywać się do różnych stylów uczenia się i sprawdzać, czy jest wystarczający poziom zainteresowania, aby szkoła językowa mogła utrzymać się w Twojej społeczności. Jeśli planujesz pracować z małymi dziećmi, zastanów się, czy możesz zorganizować pozaszkolny program językowy w istniejącej szkole lub kościele, aby sprawdzić wykonalność swoich planów. Jeśli dzieci są podekscytowane nauką języka obcego, ich rodzice z pewnością chętnie wezmą w niej udział, gdy ogłosisz, że myślisz o otwarciu własnej szkoły. Wzmocnij swój status eksperta językowego, pisząc artykuły, wygłaszając przemowy dla grup społecznych i prowadząc warsztaty wprowadzające, aby zwrócić uwagę na program nauczania w Twojej szkole. Rekrutuj wyjątkowych nauczycieli, którzy z taką samą pasją jak Ty podchodzą do nauczania języków obcych. Zaprojektuj profesjonalną stronę internetową, która będzie zawierała misję szkoły, biografie wykładowców oraz informacje o opłatach za naukę. Zamieść blogi, zdjęcia z podróży i ciekawostki na temat zagranicznych potraw, historii i ciekawych zwyczajów, aby zaostrzyć apetyty Twoich dorosłych słuchaczy.
Przygotowania do otwarcia
Przygotuj kadrę, która przygotuje szkołę do otwarcia. Pierwszy rok w nowej szkole wymaga niekończących się spotkań i sesji planowania dla kadry akademickiej. W zależności od tego, jakie masz szczęście w pozyskiwaniu wykwalifikowanych nauczycieli, możesz mieć pełne ręce roboty z tym aspektem projektu. Poświęć czas na przekonanie nowych nauczycieli do wizji szkoły. Muszą się w nią wczuć, aby w szkole zapanowała odpowiednia atmosfera. Oficjalna ceremonia otwarcia powinna być uroczystym wydarzeniem. Zaplanuj ją na kilka tygodni po hucznym otwarciu. Do tego czasu pracownicy i uczniowie zdążą się zapoznać. W ten sposób poczucie wspólnoty będzie widoczne, a publiczne wrażenie, jakie wywrze nowa szkoła, będzie pozytywne. Koniecznie zaproście lokalnych urzędników, którzy nadadzą uroczystości otwarcia jeszcze większej rangi. Szkolenia językowe dla firm, w tym najpopularniejszy kurs angielskiego dla firm, mogą odbywać się w Twojej szkole dlatego na uroczystość otwarcia warto zaprosić też lokalnych przedsiębiorców.