Welcome
W jakich miejscach warto zainwestować w ochronę i monitoring?

W jakich miejscach warto zainwestować w ochronę i monitoring?

Częste włamania, kradzieże oraz napady powodują, że warto pomyśleć o ochronie i monitoringu. Nie jest to co prawda tanie rozwiązanie, jednak jedyne, które może pozwolić nam spać spokojnie. Istnieją bowiem miejsca szczególnie narażone na ataki ze strony złodziei i włamywaczy, dlatego tam też koniecznie powinna znaleźć się ochrona i monitoring. Sprawdzamy, co to za miejsca.

Dom na uboczu

Któż z nas nie marzy o domku za miastem, do którego będzie można spokojnie wrócić po ciężkim dniu pracy? To marzenie coraz więcej osób postanowiło urzeczywistnić, dlatego też coraz większą popularnością cieszą się nie mieszkania w centrach wielkich miast, a na miejskim uboczu lub wręcz na wiejskich terenach. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne – działki są tam tańsze, dlatego można pozwolić sobie na większy dom. Co więcej, żaden sąsiad nie patrzy nam w okna ani nie ocenia tego, co akurat robimy na własnym podwórku. Dom na uboczu to jednak nie tylko przyjemność, ale i ryzyko. Brak sąsiadów w pobliżu z jednej strony jest dla nas korzystny, lecz z drugiej powoduje, że w razie włamania lub napaści nikt nie jest w stanie nam pomóc. Stąd też konieczne staje się ochrona monitoring, co w razie wypadku może okazać się naszym jedynym ratunkiem. To samo dotyczy domów położonych w co prawda nie odludnej, lecz niebezpiecznej okolicy. Tego typu dzielnice położone są nawet w pobliżu centrów miast. Ochrona i monitoring to nie tylko bezpieczeństwo, ale i możliwość przedstawienia realnych dowodów na włamanie, gdy na przykład przebywamy na wakacjach. Co więcej, o tego typu zabezpieczeniu powinny pomyśleć także osoby, które co prawda na co dzień mieszkają w bezpiecznych, gęsto zaludnionych miejscach, jednak posiadają na przykład domek letniskowy w odludnym miejscu. Zwykle udajemy się do niego kilka razy w roku, natomiast przez resztę czasu stoi on pusty, co jest doskonałym wabikiem na złodziei i włamywaczy.

 

 

Punkt handlowy

Właściciele sklepów doskonale zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zakup towaru, jego sprzedaż, podatki do zapłaty czy zabezpieczenie finansowe to tylko niektóre aspekty, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Bardzo ważna jest również ochrona i monitoring punktu handlowego, nawet jeśli znajduje się on w pobliżu innych sklepów bądź bloków mieszkalnych. Sklepy zwykle czynne są do godziny 18, choć wyjątkiem są tutaj sklepy spożywcze, które mogą być otwarte nawet do północy. Po zamknięciu w sklepie pozostaje mnóstwo cennego towaru, a nierzadko także i dzienny utarg. Właściciele bowiem nie zawożą go do banku czy wpłatomatu codziennie, gdyż jest to zbyt czasochłonne, a dodatkowo czasem utarg bywa na tyle niewielki, że staje się to zwyczajnie nieopłacalne. Tymczasem zarówno towar sklepowy, jak i możliwość znalezienia w punkcie handlowym gotówki to doskonałe przynęty dla złodziei. Często słyszy się o w

 

łamaniach nawet do sklepów, w których nie przechowuje się cennego towaru. Zwykle ich właściciele myślą bowiem, że nie są one atrakcyjnym punktem dla złodziei, dlatego nie decydują się na ochronę i monitoring. Nierzadko również lekkomyślnie przetrzymują w tego typu sklepach niemałe pieniądze, które potem bardzo trudno jest odzyskać. Włamania do sklepów są, niestety, na porządku dziennym nie tylko w mniejszych, ale i w większych miejscowościach. Z tego też powodu w każdym sklepie zainstalowany powinien zostać monitoring, dzięki któremu będzie można szybko zweryfikować tożsamość włamywacza i odzyskać nie tylko pieniądze, ale i cenny towar.

Biura z dokumentacją poufną

Biura z pozoru wydają się mało atrakcyjne dla złodziei, bowiem rzadko kiedy przetrzymywane są w nich pieniądze, szczególnie duże ich kwoty. Tymczasem jest z goła inaczej, o czym przekonało się już wiele biur handlowych i rachunkowych. Zwykle znajdują się one w miejscach położonych nieco na uboczu, co wynika z faktu konieczności zapewnienia klientom miejsc parkingowych. Złodzieje mają więc do biur stosunkowo łatwy dostęp. Co jest zatem ich pokusą? Przede wszystkim sprzęt, który w biurach znajduje się zwykle w sporej ilości. Komputery, laptopy, drukarki, urządzenia wielofunkcyjne, a nawet ekspres do kawy można z powodzeniem sprzedać na rynku wtórnym i nieźle się przy tym wzbogacić. Tymczasem biura powinny zadbać o ochronę i monitoring nie tylko wtedy, gdy posiadają cenny sprzęt, ale przede wszystkim wtedy, gdy dysponują poufną dokumentacją pracowników lub klientów. Do jej ochrony właścicieli biur zobowiązuje prawo, zatem każdy wyciek informacji niejawnych może być nie tylko kosztowny, ale i znajdować usankcjonowanie w przepisach. Jest to nie tylko problematyczne z punktu widzenia prawnego, ale i bywa bardzo negatywną reklamą dla samego biura, które traci zaufanie klientów. Ochrona i monitoring to jedyne rozwiązanie, dzięki któremu ani sprzęt ani poufna dokumentacja nie ucierpią na włamaniach i kradzieżach, bowiem alarm pozwoli szybko postawić na nogi odpowiednie służby. Przeciwdziałanie włamaniom to nie tylko dobra praktyka, ale i obowiązek właścicieli biur.