Welcome

Witamina B12 – jak działa?

Witamina B12 stanowi jedną z najważniejszych witamin. Nie ma się temu co dziwić, gdyż odgrywa ona kluczową rolę dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego czy pokarmowego. Bez niej niemożliwe jest dobre samopoczucie psychofizyczne. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, jakiego rodzaju produkty są bogate w witaminę B12. Trzeba również wiedzieć, jakie są objawy niedoboru tej witaminy oraz dlaczego jest ona tak istotna. Warto także mieć świadomość tego, że istnieją suplementy zawierające witaminę B12. Można korzystać z nich zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie dostarczyć swojemu organizmowi tego składnika wraz z pożywieniem.

Jakie funkcje pełni witamina B12?

Funkcji, które spełnia witamina B12 jest naprawdę całkiem sporo. Przede wszystkim, dzięki tej witaminie możliwa jest produkcja kwasu nukleinowego oraz krwinek czerwonych. Na tym jednak nie koniec. Dzięki tej ważnej witaminie można liczyć również na budowę osłonek mielinowych włókien nerwowych. Ponadto, witamina B12 pomaga uaktywnić kwas foliowy, co jest szczególnie ważne dla tych przedstawicielek płci pięknej, które starają się o potomstwo. Witamina B12 jest niezmiernie istotna, dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jak można ją sobie dostarczyć. Okazuje się jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie dostarczenie sobie witaminy B12 wraz z pożywieniem. Niestety, nie zawsze będziemy w stanie to zrobić. Czasami dostarczenie sobie wystarczającej ilości witaminy B12 wraz z pożywieniem jest zwyczajnie niemożliwe i należy mieć tego świadomość. Ponadto, trzeba liczyć się z tym, że w przypadku niektórych chorób, wchłanianie witaminy B12 może być zaburzone. Dzieje się tak między innymi w przypadku zanikowego zapalenia żołądka. Na szczęście, nawet wówczas można pozbyć się niedoboru witaminy B12. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby udać się do specjalisty po specjalne zastrzyki z witaminą B12. Jeżeli jednak nie cierpimy na poważne choroby, najprawdopodobniej uda nam się dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witaminy B12 wraz z pożywieniem.

Jakie są objawy niedoboru witaminy B12?

Jak się okazuje, objawów świadczących o niedoborach witaminy B12 jest całkiem sporo. Co ważne, pojawić może się naprawdę sporo objawów ze strony różnych układów. Powszechne są symptomy niedoboru ze strony układu krwionośnego. Najczęstsza jest rzecz jasna tak zwana anemia, określana nierzadko mianem niedokrwistości megaloblastycznej. Taka anemia może skutkować bólami i zawrotami głowy, a także dusznością czy znacznym osłabieniem. O niedoborze witaminy B12 może świadczyć również drętwienie części ciała czy problemy z koordynacją. Są to objawy ze strony układu nerwowego. Powszechne są także objawy ze strony układu pokarmowego. Pojawić może się spadek wagi, pomimo braku zmian w diecie. Ponadto, dokuczać mogą nam zaburzenia smaku oraz węchu. Język może stać się nieprzyjemnie szorstki i obrzęknięty. Nie ulega wątpliwości, że niedobór witaminy B12 może objawiać się również poprzez objawy skórne. Możemy mieć do czynienia z bardzo bladą albo z żółtawą skórą. Niestety, bardzo często skutkiem niedoboru witaminy B12 są również zaburzenia lękowe oraz zaburzenia nastroju. Bardzo powszechnym problemem jest niestety depresja. Wszystkie wskazane powyżej symptomy mogą świadczyć o mniejszym lub większym niedoborze witaminy B12. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mogą one wynikać z innego rodzaju zaburzeń. Warto byłoby więc skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ponadto, bardzo dobrym pomysłem może okazać się badanie laboratoryjne krwi. Jeżeli oznaczymy poziom witaminy B12 w naszej krwi, będziemy wiedzieć, czy cierpimy na jej niedobór czy też nie.

W jaki sposób można dostarczyć swojemu organizmowi witaminę B12?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można dostarczyć swojemu organizmowi witaminę B12. Otóż przede wszystkim można zrobić to poprzez prowadzenie zdrowego i zrównoważonego trybu życia. Należałoby przede wszystkim zrezygnować z żywności o wysokim stopniu przetworzenia. Nie ulega wątpliwości, że produkty bogate w rafinowany cukier oraz w sól czy rafinowane tłuszcze nie będą wskazane. Nie należy zapominać także o tym, iż witamina B12 znajduje się przede wszystkim w żywności pochodzenia zwierzęcego. Mowa tu jednak nie tylko o mięsie, ale również i o rybach. Ponadto, witaminę B12 znajdziemy również w rybach, mleku czy kurzych jajkach. Niestety, produkty roślinne są wyjątkowo ubogie w tę ważną witaminę. Z tego też względu osoby znajdujące się na diecie wegańskiej powinny suplementować tego rodzaju witaminę. W przeciwnym bowiem razie dostarczenie sobie właściwej ilości witaminy B12 może okazać się niemożliwe. Suplementacja będzie konieczna także wtedy, gdy nie prowadzimy na tyle zbilansowanej diety, aby dostarczyć sobie odpowiedniej ilości witaminy B12. Jak się okazuje, problem ten dotyczy wielu osób. Warto byłoby więc na bieżąco reagować na wszelkie symptomy mogące świadczyć o problemie związanym z niedoborem. Suplementy z witaminą B12 znajdziemy w aptekach i drogeriach.