Welcome
Witamina D dla dzieci

Witamina D dla dzieci

Witamina D dla dzieci: obecność witaminy D w organizmie jest niezwykle ważna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Czasem jednak człowiek nie dostarcza odpowiedniej dawki zawartej w pożywieniu i konieczna jest suplementacja. Tę formę dostarczania witamin stosuje się również u dzieci – jaką witaminę D wybrać dla dziecka i jakie czynniki mają tutaj największe znaczenie?

Poziom witaminy D w organizmie

Brak witamin w organizmie może mieć ogromny wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na ogólny stan zdrowia. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, ponieważ są one w fazie rozwoju i potrzebują wszystkich witamin i pierwiastków śladowych do prawidłowego uformowania się. Szacuje się, że aż 90% dzieci w Polsce cierpi na niedobór witaminy D3, co niestety ma tragiczne skutki dla rozwoju układu nerwowego, mięśniowego i naczyniowego.

Witamina D odpowiada za mineralizację kości i prawidłowy rozwój układu kostnego. Reguluje również gospodarkę wapniowo-fosforową w organizmie, kompensując nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu w organizmie. Grupa witamin D jest tak wyjątkowa, że ​​tradycyjnie uważa się ją za jedną witaminę w organizmie, ale w rzeczywistości działa jako prohormon. Dzieje się tak dlatego, że organizm jest w stanie wytworzyć ją samodzielnie dzięki ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dlatego witamina D3 jest ogólnie uważana za suplement słoneczny, który ludzie biorą na zewnątrz, na przykład podczas opalania.

Suplementacja witaminy D u dzieci

Chociaż żywność zawiera dużo witaminy D, wiele badań wykazało, że nawet najbardziej zbilansowana codzienna dieta zapewnia średnio tylko 20 procent rzeczywistych potrzeb organizmu. W przypadku niemowląt i wcześniaków witamina D powinna być przyjmowana pod ścisłym nadzorem specjalisty. Opublikowane wytyczne mówią, że dzieci urodzone w terminie, tzw. Od 1. dnia życia, niezależnie od sposobu karmienia, powinny otrzymywać około 400 j.m. dziennie.

Dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy dawka powinna wynosić około 400-600 j.m. na dobę, w zależności od dziennej dawki witaminy D dostarczanej z pożywieniem. W przypadku starszych dzieci, w wieku od 1 do 10 lat, zapotrzebowanie na witaminę D można zaspokoić przebywając na świeżym powietrzu z odkrytymi ramionami i podudziami, więc suplementacja nie jest potrzebna. Jeśli jednak powyższe warunki nie są spełnione, a wyniki badań dziecka wskazują na niedobór, zwykle zaleca się suplementację 600-1000 IU dziennie, w zależności od wagi dziecka i podaży witaminy D w diecie.

Który suplement witaminy D jest najlepszy dla dzieci?

Witamina D dla dzieci
Witamina D dla dzieci

Chociaż skład i skład suplementów diety, których celem jest uzupełnienie niedoborów, opierają się na ogół na tych samych składnikach, to jednak forma ich podawania dzieciom różni się od tej stosowanej u dorosłych. Wynika to głównie z niezdolności małych dzieci do połknięcia tabletek, przez co suplement jest nie tylko niebezpieczny, ale i niewygodny.

Wit d 2000 dla małych dzieci podaje się zwykle w postaci kropli lub specjalnej zawiesiny, którą można podać dziecku w butelce z mlekiem. Dla starszych dzieci są też produkty, które po prostu nakładamy na łyżkę i mieszamy np. z mlekiem lub wodą iw takiej postaci przyjmujemy doustnie. Płynna witamina D3 dla dzieci często jest również aromatyzowana owocami, co ułatwia dzieciom połykanie. Bardzo rzadko podaje się suplementy witaminy D młodszym dzieciom, zostały one przepisane znacznie starszym dzieciom, które dobrze połykają. Ryzyko zachłyśnięcia jest zbyt wysokie dla dzieci poniżej piątego roku życia.

Kupuj tylko zweryfikowane produkty

Najlepsza witamina D3 dla dzieci to witamina D3, która została przepisana lub zalecona przez lekarza. Samodzielne kupowanie produktów i suplementacja bez konsultacji ze specjalistą może nie zaszkodzić dzieciom, ale jest zupełnie niepotrzebne. Wszystko w nadmiarze jest bezużyteczne, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Produkty przeznaczone do uzupełniania niedoborów witamin powinny być zalecane przez lekarza, nawet jeśli nie są przepisywane. Jego dawkowanie powinno być takie samo – tylko podane w odpowiedniej ilości przyniesie pożądane efekty.

Witamina D3 2000 specjalnie przeznaczona dla dzieci to specjalnie przygotowane preparaty w postaci suplementów lub leków zgodnie z potrzebami dzieci, preparaty te oparte są na składnikach całkowicie bezpiecznych dla młodych organizmów, jednak ważne jest, aby przyjmować je pod nadzorem lekarza lekarz zaleci określone dawkowanie i obserwowanie odpowiedzi na suplementację. Cena suplementu również nie powinna być decydującym czynnikiem, a warto postawić na sprawdzone produkty, które rzeczywiście mogą pomóc w niedoborze witaminy D, będąc przy tym całkowicie bezpiecznym.