Welcome
Wszystko, co warto wiedzieć na temat rehabilitacji

Wszystko, co warto wiedzieć na temat rehabilitacji

Rehabilitacja jest czymś, do czego podjęcia jest zmuszony każdy, kto był ofiarą wypadku, przeszedł operację lub zmaga się z problemami związanymi z narządami ruchu. W tym krótkim poradniku opiszemy wszelkiego rodzaju kwestie ściśle z nią związane, skupiając się na jej pozytywnym wpływie na ludzkie ciało, ale też wyjaśniając, co jest w ogóle celem podejmowania się niej.

Zobacz także:

Dlaczego w ogóle podejmuje się rehabilitacji?

Rehabilitacja to szereg działań, mających za zadanie poprawić lub przywrócić funkcje biologiczne, zwłaszcza takie związane z narządami ruchu pacjenta. Jej działania obejmują zarówno te schorzenia, które zostały nabyte, jak i takie, z którymi człowiek radzi sobie już od urodzenia. Najczęściej rehabilitacja odbywa się przy udziale lekarza (ortopedy lub neurologa), który nie tylko wydaje skierowanie na takową, ale też zajmuje się dokładnym określeniem problemu. Osobą, która ma bezpośredni kontakt z pacjentem jest z kolei fizjoterapeuta i to właśnie współpraca tych dwóch osób jest rzeczą kluczową w efektywnej rehabilitacji.

Rehabilitacji poddają się przede wszystkim osoby, które:

  • przebyły różnego rodzaju urazy i kontuzje, które czy to ograniczają, czy też uniemożliwiają im poruszanie się,
  • zmagają się z wadami postawy, które mają realny (negatywny) wpływ na ich codzienne życie,
  • cierpią na wady wrodzone,
  • przebyły zawał serca – w ich przypadku rehabilitacja przybiera nieco inny, kardiologiczny charakter,
  • cierpią na otyłość,
  • przebyły operację i muszą po niej odzyskać pełną sprawność,
  • zmagają się z dolegliwościami ciążowymi, ale też poporodowymi.

Do rehabilitacji nie muszą doprowadzać wszelkiego rodzaju choroby i urazy. Często podejmuje się ich również w wieku seniorskim, by zachować sprawność przy nikłym poruszaniu się czy nieaktywnym trybie życia. 

Co daje regularnie przeprowadzana rehabilitacja?

Rehabilitacja ma sens wyłącznie wtedy, kiedy przeprowadzana w sposób regularny – podczas gdy jedno spotkanie z fizjoterapeutą nie zmieni zbyt wiele, kilka z nich przyniesie wymierny efekt. Organizm ludzki szybko adaptuje się i ulega samo regeneracji – fizjoterapia pomaga mu w tym, doprowadzając do szybszego powrotu do zdrowia i stymulując procesy zachodzące wewnątrz ciała.

Rehabilitacja przeprowadzana regularnie zwiększa też motywację do tego, by poradzić sobie ze swoimi dolegliwościami – najlepiej byłoby, gdyby stała się ona częścią naszego dnia codziennego i czymś, czego podjęcie się uważalibyśmy za oczywiste. Dużą rolę tutaj pełni fizjoterapeuta, który sam w sobie powinien być motywatorem, a którego rola w całym leczeniu jest zdecydowanie największa.

Regularne podejmowanie się rehabilitacji (oczywiście tylko wtedy, gdy się jej potrzebuje) pozwala też lepiej poznać własne ciało i zrozumieć, jak ważny jest ruch w naszym życiu. Rehabilitacja jest zatem czymś o walorach edukacyjnych – dzięki niej możemy lepiej dbać o siebie również w przyszłości, po odzyskaniu za jej pośrednictwem pełni sprawności w naszym ciele.

Rehabilitacja – w domu czy w gabinecie?

Rehabilitacja jest czymś, co zakłada pracę nad ciałem pacjenta oraz tym, by zachęcać je do wykonywania naturalnych dla niego ruchów, które przed zachorowaniem czy wypadkiem wykonywało, a które teraz przysparzają mu problemów. Zaletą sięgnięcia po nią w domowych warunkach jest możliwość szybkiego podjęcia się jej. Wizyta w gabinecie zmusza osobę, na której owa rehabilitacja będzie przeprowadzana do poruszania się i udania się na miejsce – w rehabilitacji domowej ten problem nie występuje, w związku z czym można ją rozpocząć jeszcze na etapie, w którym możliwości danego pacjenta są bardzo mocno ograniczone. W związku z tym domowa rehabilitacja jest w stanie przynieść szybki, a często i lepszy efekt.

Rehabilitacja w domu jest droższa – i o tym należy pamiętać. Fizjoterapeuta musi bowiem dotrzeć do pacjenta, ale też dostarczyć mu sprzęt przeznaczony do wykonywania zabiegów. Oczywiście sprzęt ten może nabyć sam pacjent – jest to zresztą często praktykowane w przypadku osób, które zmagają się z chorobami przewlekłymi, których leczenie rozplanowane zostało na co najmniej kilka lat, albo też których leczenia będzie trzeba podejmować się do końca życia.

Rehabilitacja w warunkach gabinetowych również ma swoje plusy i oprócz tego, że jest tańszą alternatywą tej domowej, daje fizjoterapeucie pełnię możliwości. Dysponuje on swoim sprzętem, który zna i którego jest w stanie używać z pełną efektywnością. Odwiedzając gabinet często można też sięgnąć po dodatkowe zabiegi, które są wykonywane przez dany gabinet.

Podsumowanie

Rehabilitacja jest czymś, co stymuluje powrót do zdrowa pacjentów “po przejściach”, zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami związanymi z układem ruchu, mięśniami i stawami. Można ją przechodzić w całości w domu, albo też w gabinecie wyspecjalizowanego terapeuty. Oba te rozwiązania posiadają swoje zalety. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by pracować nad sobą, a rehabilitacja bazuje właśnie na motywacji i tym, by chcieć. Chęć z kolei napędza każdy inny jej aspekt.