Welcome
Z czym wiąże się posiadanie własnego samochodu?

Z czym wiąże się posiadanie własnego samochodu?

Z czym wiąże się posiadanie własnego samochodu? Posiadanie własnego samochodu to wygoda, a czasem prestiż. Auto sprawia również, że wiele spraw związanych z planowaniem np. wyjazdu wakacyjnego jest łatwiejszych oraz daje nam sporo większy wachlarz możliwości. Samochód to jednak nie jest to tylko i wyłącznie wygoda. Auto to również obowiązki i wydatki finansowe.

Wydatki finansowe na samochód – formalności

Z czym wiąże się posiadanie własnego samochodu?
Z czym wiąże się posiadanie własnego samochodu?

Jeszcze zanim rozpoczniemy jazdę nowym samochodem, musimy dokonać wielu formalności. Te związane są między innymi z rejestracją pojazdu, przeglądem technicznym oraz odprowadzeniem cła (szczególnie jeśli samochód jest sprowadzony spoza Unii Europejskiej i reprezentuje sobą znaczną wartość). Ubezpieczenie OC również nie należy do tanich, a bez ubezpieczenia OC nie możemy poruszać się legalnie po drogach.

W przypadku zarejestrowania pojazdu w Polsce musimy obowiązkowo ubezpieczyć pojazd. Nie ma od tej reguły wyjątków. Ubezpieczenie OC musi zatem być opłacone, nawet jeśli auto nie przejdzie badania technicznego. Z opłacania ubezpieczenia OC zwolnić na może tylko wyrejestrowanie samochodu, poprzedzone jego sprzedażą lub złomowaniem.

Ubezpieczenie OC jest istotne z punktu widzenia każdego użytkownika dróg. W powszechnej opinii ubezpieczenie takie ubezpiecza nie nas samych, ale innych kierujących. Po części tak jest, ale nie do końca. Owszem – ubezpieczenie OC pokryje za nas szkody, jakie wyrządziły z naszej winy innym użytkownikom ruchu drogowego (czy to materialne, czy zdrowotne), ale warto pamiętać o tym, że jeśli nie będziemy mieli ubezpieczenia, rekompensatę będziemy musieli zapłacić sami. Z tego powodu ubezpieczenie OC ubezpiecza dwie strony, które będą z niego korzystać. Ważne jest także OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/

Obowiązki

Posiadanie samochodu to również obowiązki, jakie musimy spełnić. Warto jeszcze raz wspomnieć o tym, że obowiązek rejestracji, przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC jest bardzo ważny. Jego niedopełnienie może skutkować karami urzędowymi oraz dotkliwymi konsekwencjami, jeśli by się pechowo nam przydarzył wypadek drogowy. Właściciel samochodu ma również obowiązek zadbać o odpowiednie wyposażenie samochodu. Zgodnie z przepisami w naszym kraju wymagana jest minimum gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Dobrze jest mieć jednak apteczkę, ponieważ w wielu innych krajach to ona powinna być w samochodzie, a nie gaśnica. Jest tak między innymi u naszego zachodniego sąsiada, czyli w Niemczech.

Może nie tyle obowiązkiem, ile w interesie kierowcy należy dbanie o dobry stan techniczny samochodu. Regularne sprawdzanie płynów eksploatacyjnych to minimum, jakie powinniśmy wykonywać. Ich brak może skutkować poważną awarią (olej silnikowy i płyn chłodniczy) lub nawet wypadkiem (płyn hamulcowy). Nawet płyn do spryskiwaczy (a w zasadzie jego brak) może sprawić niebezpieczeństwo, szczególnie kiedy na drodze jest dużo błota lub błota pośniegowego.

Sprawdź także:

Co kierowca robić powinien?

Kierowcy według opinii większości ekspertów z branży motoryzacyjnej powinni robić rzeczy, których od nich prawo nie wymaga, ale w trosce o bezpieczeństwo są zalecane. Do takich czynności należy wymiana ogumienia na letnie oraz zimowe. W modzie coraz bardziej są opony całoroczne, ale według ekspertów sprawdzają się one w naszym klimacie co najmniej średnio.

Opona wielosezonowa (bo taka jest również ich nazwa) to zawsze jest pewnego rodzaju kompromis, pomiędzy oponami letnimi a zimowymi. Gorzej zatem sprawdzają się zarówno zimą, jak i latem, od opon dedykowanych dla tych pór roku. Dużym przekłamaniem jest również oszczędność pieniędzy z nimi związana. Co prawda oszczędzamy na zmianie opon, jeśli nie możemy jej wykonać samodzielnie, ale jeden komplet opon na pewno zużyje się szybciej niż dwa komplety. Dotyczy to głównie jazdy w lecie, ponieważ mieszanka, z jakiej wykonana jest opona całoroczna, jest bardziej miękka niż mieszanka opon letnich. Wracając do sprawy wymiany opon, nie można zapominać o tym, że nawet jeśli nie wymieniamy opon lub wymieniamy je samodzielnie, to wyważenie kół powinno odbyć się na warsztacie, więc koszta, tak czy siak, się pojawią.

O czym jeszcze warto pamiętać?

polisa ocKierowca powinien pamiętać również o kilku innych rzeczach. Do takich zaliczyć możemy na przykład sprawdzenie obowiązujących przepisów za granicą naszego kraju, jeśli planujemy podróż zagraniczną. O różnicach w koniecznym wyposażeniu pomiędzy Polską a Niemcami już wspomniano. Ciekawym przykładem są Czechy. Z Czechami mamy najdłuższą granicę, a przy tej granicy mieszka wiele osób, co naturalnie sprawia, że samochodów z polskimi rejestracjami w Czechach można spotkać sporo. Mało kto jednak wie, jakie są wymagania w tym kraju, a jakich nie ma w Polsce. Wymienić wystarczy konieczność posiadania kamizelek odblaskowych dla wszystkich pasażerów, konieczność opłacenia winiety oraz bezwzględny nakaz poruszania się w zimie po tym kraju w oponach zimowych podczas miesięcy zimowych. Jeśli o tym zapomnimy, możemy narazić się na spore kłopoty, związane z mandatami lub nawet odholowaniem samochodu, jeśli zimą pojawimy się w Czechach na oponach całorocznych. Warto więc poczytać o przepisach, zanim gdzieś się wybierzemy.