Karta mifare co to jest? Karta Mifare to pojęcie, które dla zdecydowanej większości osób brzmi dość enigmatycznie. Można zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość ludzi nie wie w ogóle, że takie pojęcie istnieje. Tymczasem karta Mifare to nic innego jak pewien bezdotykowy standard karty. Został on opracowany przez firmę Philips. Miało to miejsce stosunkowo niedawno, bo w latach 90 ubiegłego wieku. Warto dowiedzieć się, czym właściwie jest karta Mifare i w jaki sposób jest ona stosowana.
Co warto wiedzieć o karcie Mifare?
Jak już zaznaczono na wstępie, nie każdemu znane jest pojęcie karty Mifare oraz jej właściwości. Okazuje się, że karta Mifare to bezdotykowy standard karty. Powstał on dokładnie w roku 1994. Z kolei trzy lata później doszło do opublikowania standardu MIFARE Pro. Wówczas karta została wyposażona w specjalny mikroprocesor oraz koprocesor szyfrujący. Już w roku 1999 doszło do powstania kolejnej edycji. Do zabezpieczenia nowej karty doszło przy wykorzystaniu PKI. Warto zaznaczyć, że w roku 2000 powstał czytnik IC. Dwa lata później doszło zaś do sprzedania karty MIFARE 4k. Należy zaznaczyć, iż standard ten obowiązuje po dzisiejszy dzień. Dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, czym jest karta Mifare i jak powstawała. To jednak dla większości osób nie jest wystarczające. Warto byłoby bowiem zdawać sobie sprawę także z jej właściwości. Okazuje się bowiem, że jest ich całkiem sporo. Na tym nadal nie koniec. Dobrze byłoby również dowiedzieć się, jakie zastosowanie znalazła karta Mifare. Wówczas będziemy mogli w świadomy sposób korzystać z niej, o ile zajdzie oczywiście taka potrzeba.
Jakie są właściwości karty Mifare?
Jak już wspomniano wyżej, właściwości karty Mifare są całkiem liczne. Interfejs MIFARE RF charakteryzuje się wieloma właściwościami. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie są mechanizmy kontroli danych. Okazuje się, że jest on w stanie kodować bity, a także je zliczać. Charakterystyczny jest również 16-bitowy CRC. Transmisja danych jest bezdotykowa. Częstotliwość pracy wynosi 13,56 MHz. Szybkość odczytu danych to około 100 ms. Atutem karty Mifare jest również duże bezpieczeństwo. Charakterystyczny jest trzypoziomowy system uwierzytelniania, co w kontekście wspomnianego bezpieczeństwa jest niezmiernie istotne. Ponadto, karta Mifare wyposażona jest w kod PIN. Dane zostają zakodowane w czasie transmisji.
Polecamy również:
Co jeszcze warto byłoby wiedzieć?
Doskonale byłoby wiedzieć nie tylko to, czym jest karta Mifare, ale także to, jakimi właściwościami się charakteryzuje. Na tym nadal nie koniec. Należy również znać jej zastosowanie. Otóż okazuje się, że współcześnie system kart Mifare wykorzystywany jest na wiele rozmaitych sposobów. Przede wszystkim zastępuje się nim tradycyjne bilety, które występują w formie papierowej. Na tym jednak nie koniec. Zastępuje on także karty magnetyczne oraz oczywiście monety. Dzięki temu możliwa staje się automatyzacja systemu biletów. Niektóre formy karty mogą zostać wykorzystane także do rejestrowania czasu pracy. Należy zdawać sobie jednak sprawę z tego, że karty Mifare wiążą się nie tylko z zaletami, ale także i z pewnymi wadami. Korzystanie z nich, mimo dość dużego bezpieczeństwa jest obarczone pewnym ryzykiem. Warto byłoby zdawać sobie z tego sprawę, bo w przeciwnym razie nie będziemy mogli w świadomy sposób korzystać z karty. Na szczęście, ryzyko utraty danych nie jest zbyt wysokie i zdarza się stosunkowo rzadko.
Jakie zagrożenia mogą wynikać z korzystania z kart Mifare?
Jak wspomniano wyżej, karty Mifare charakteryzują się dość dużym bezpieczeństwem. Wszystko ze względu na naprawdę sporo różnych zabezpieczeń. Nie należy jednak zapominać o tym, że z korzystaniem z karty Mifare związane są również pewne zagrożenia. W Kolonii, podczas konferencji Eurocrypt, która miała miejsce w roku 2009 doszło do opublikowania specjalnego raportu. Dotyczył on właśnie zagrożeń związanych z korzystaniem z karty Mifare. Specjaliści doszli do wniosku, iż w pewnych okolicznościach może dojść do zdalnego skopiowania danych z karty Mifare. Co ciekawe, może to nastąpić w dość krótkim czasie. Zajmuje to maksymalnie minutę, choć znacznie częściej zdarza się, że zajmuje to niespełna kilkanaście sekund. Niektórzy mogą ściągnąć dane z karty nawet w ciągu kilku sekund. Wiele zależy od umiejętności osoby, która próbuje ukraść dane z karty. Kradzież danych z karty może być zaś wyjątkowo niebezpiecznym zjawiskiem. Trzeba pamiętać więc o tym, że korzystanie z karty Mifare obarczone jest pewnym ryzykiem. Z tego też względu tak niezmiernie ważna jest dbałość o bezpieczeństwo. Nie należy w żadnym razie udostępniać karty nieodpowiednim osobom. Mimo ostrożności, nie wszystkich zagrożeń można uniknąć. Z niektórymi z nich należy się po prostu liczyć. Na szczęście, prawdopodobieństwo ataku jest dość niewielkie. Z tego też względu zdecydowana większość z nas nie musi się obawiać zagrożenia. Jeżeli jednak dojdzie do kradzieży danych, nie pozostaje nam nic innego jak zgłoszenie tego odpowiednim instytucjom.