Welcome
Ozonowanie jak to robić?

Ozonowanie jak to robić?

Obecna sytuacja na świecie powoduje, że musimy dostosowywać się do różnego rodzaju nietypowych wymogów oraz przeprowadzać procedury, lub wykonywać czynności, których normalnie nie wykonywaliśmy. Do takich rzeczy na pewno zaliczymy szeroko pojętą dezynfekcję. Dezynfekować powinniśmy dłonie, powierzchnie, z którymi często się stykamy oraz powierzchnie, których dotykać może wiele osób jednocześnie. Istnieje oczywiście wiele metod dezynfekcji, ale kilka z nich, w sytuacji pandemicznej, jest zdecydowanie szerzej stosowanych, niż na przykład jeszcze jakiś czas temu. Do tego typu metod należy ozonowanie.

Co to jest ozonowanie?

Ozonowanie jest to metoda dezynfekcji, która polega na tym, że za pomocą ozonu, dezynfekujemy pomieszczenia. Metoda ta jest coraz szerzej stosowana przede wszystkim z tego powodu, że stosując ją, możemy w rzeczywisty sposób zdezynfekować całe pomieszczenie, czyli nie tylko powierzchnie płaskie, ale tak naprawdę wszystko, co znajduje się w ozonowanym pomieszczeniu. Ozonowanie pomieszczeń  było stosowane często na przykład w szpitalach, szczególnie w szpitalach zakaźnych, jeszcze przed pandemią. Obecnie jest to rozwiązanie bardzo szeroko stosowane w wielu więcej miejscach, nawet w mieszkaniach prywatnych oraz domach.

Ozonowanie mieszkań oraz domów ma oczywiście swój sens, oraz uzasadnienie. Kiedy dokonujemy ozonowania domu, wówczas mamy pewność, że przynajmniej na jakiś czas, pozbyliśmy się z niego różnego rodzaju wirusów, bakterii lub grzybów. Nawet jeżeli w naszym mieszkaniu nie mieliśmy patogenów wirusa SARS-COV-2, to na pewno były tam inne patogeny, z którymi sobie poradziliśmy. Jest to o tyle ważne, że obecnie zdecydowanie trudniej dostać jest się do lekarza, więc lepiej po prostu nie chorować, nawet jeśli miałaby to być grypa. Dodatkowo warto podkreślić, że każda infekcja osłabia nasz układ odpornościowy, dlatego w obawie przed SARS-COV-2, lepiej, aby nasz organizm był „wypoczęty”.

Jak działa ozon?

Ozon jest to substancja szkodliwa dla szeroko pojętego materiału biologicznego. Oczywiście jak każda substancja, nie jest szkodliwy w takim samym stopniu dla wszystkich organizmów. Dla człowieka na przykład ozon jest szkodliwy, ale żeby faktycznie człowieka zabić ozonem, trzeba byłoby używać naprawdę bardzo dużych dawek. Z kolei dla dużo mniejszych organizmów, na przykład dla drobnoustrojów, nawet niewielkie dawki ozonu, są bardzo szkodliwe. Wszystko to wynika z faktu, że ozon jest bardzo silnym utleniaczem. Podczas ozonowania mieszkania, ozon w zetknięciu z cząsteczkami organicznymi, które budują organizmy żywe, natychmiast zaczyna wchodzić w reakcję chemiczną, a reakcja ta rzeczywiście jest zabójcza, szczególnie dla organizmów niewielkich.

Ozon to trójatomowa cząsteczka tlenu. Chociaż tlen nie kojarzy nam się z substancją szkodliwą, to nawet cząsteczki dwuatomowe, są dość mocno podatne na utlenianie i łatwo wchodzą w reakcje chemiczne. Dzięki tym właściwościom możemy przeprowadzać na przykład procesy spalania różnego rodzaju substancji, a w naszych komórkach, również może dochodzić do wytwarzania energii. Dzięki tlenowni nasze komórki mogą przetwarzać substancje odżywcze na energię, w wyniku właśnie spalania.

W jaki sposób dokonać ozonowania?

Na rynku istnieje bardzo dużo firm, które oferują ozonowanie. Niestety ich ilość nie pokrywa, zapotrzebowania. Związany jest to z dość wysoką ceną za usługi, a czasem i z tym że musimy po prostu poczekać. Wiele osób zastanawia się zatem, czy mogłoby samodzielnie ozonować mieszkanie , pomieszczenie czy dom. Oczywiście są takie możliwości. Na rynku mamy bardzo dużo dostępnego sprzętu, który jest do tego celu przeznaczony. Jeżeli chcemy ozonować, musimy posiadać takie rzeczy jak, ozonator, maskę z filtrem do ozonu oraz wentylator. Najlepiej też doposażyć się w różnego rodzaju taśmy uszczelniające oraz czujnik ozonu, Czujnik ozonu nie jest wymagany, ale zalecany.

Ozonowanie możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszym etapem jest przygotowanie ozonowanego pomieszczenia. Drugim etapem jest proces główny, czyli ozonowanie. Pomieszczenie przygotowujemy w taki sposób, że wynosimy z niego wszystkie rzeczy, które nie powinny stykać się z ozonem. Usuwamy zwierzęta domowe, usuwamy rośliny i usuwamy rzeczy, które mogą w kontakcie z ozonem ucierpieć. Na przykład sporo rzeczy, które zawierają w sobie dużo gumy, są podatne na działanie ozonu. Ozon działa również niekorzystnie na elektronikę, dlatego powinniśmy ją albo usunąć, albo jeżeli jest duża i ciężka zabezpieczyć. Następnym etapem przygotowania jest uszczelnienie pomieszczenia. Pomieszczenie musi być szczelne, aby po pierwsze, szkodliwy ozon nie wydostał się na inne części mieszkania lub domu. Drugą sprawą jest sprawienie, aby stężenie ozonu rosło w miarę szybko, co gwarantuje nam skuteczne ozonowanie.

Kiedy mamy już przygotowany pokój, ozonowanie nie jest w zasadzie niczym trudnym. Musimy ustawić ozonator w miarę wysoko, a obok niego postawić działający wentylator. Ozonator powinien być włączony tak długo, aż nie osiągniemy odpowiednie stężenie, które zostało wyznaczone między innymi przez polski Sanepid.