Welcome
Ile czasu trwa ozonowanie

Ile czasu trwa ozonowanie

Ozonowanie to obecnie jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się chorobotwórczych drobnoustrojów. Niemniej jednak, jak każda procedura, wymaga odpowiedniego czasu. Jak długo może trwać ozonowanie i od czego zależy jego długość? Jak się do niego przygotować? Odpowiadamy.

 

Czym jest ozonowanie?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, czym w ogóle jest ozonowanie? Polega ono na redukcji niebezpiecznych dla zdrowia bakterii, wirusów czy grzybów za pomocą ozonu. Ma on silne właściwości biobójcze, dzięki którym neutralizuje także nieprzyjemne zapachy. Ozonowanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia, jednak musimy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim nie wolno nam przebywać w pomieszczeniu, które jest ozonowane. Pracownicy firm ozonujących muszą zaś posiadać odpowiednie stroje oraz maski. W pomieszczeniu nie mogą przebywać również zwierzęta ani rośliny. Oczywiście po pewnym czasie możemy powrócić do pomieszczeń. Ozon zmienia się w tlen już po 2-3 godzinach. Ozonowanie jest bezpieczne dla środowiska naturalnego, a dodatkowo czyszczenie ozonem nie trwa zbyt długo. Komu polecane jest ozonowanie? Przede wszystkim osobom, które chcą zapewnić sobie sterylne i higieniczne warunki pracy lub życia. Ozonować można mieszkania, biura, hotele, szkoły czy szpitale. Ozonowanie magazynów, samochodów czy innych pojazdów również nie należy do rzadkości. Dlaczego? Ponieważ jest to bardzo skuteczna metoda zachowania higieny. Ozon zabija niemal wszystkie drobnoustroje, które często powodują choroby ludzi czy zwierząt. Radzi sobie bardzo dobrze także z alergenami, które są bardzo niebezpieczne szczególnie w porze wiosennej i letniej dla osób uczulonych. Ozonowanie stało się w ostatnim czasie bardzo modne, lecz moda ta wynika z chęci zachowania higieny. Zdajemy sobie sprawę, że ozonowanie może pomóc nam dbać o nią w jak najwyższym stopniu. Z usług firm ozonujących korzystają już nie tylko firmy, ale również osoby prywatne. W przyszłości popularność ozonowania będzie prawdopodobnie wzrastać.

 

Krótko czy długo?

A ile dokładnie trwa ozonowanie? Na to pytanie nikt nie może odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Z jednej strony może ono trwać pół godziny, z drugiej zaś nawet i dwie lub trzy godziny. Skąd te różnice? Ważna jest przede wszystkim wielkość pomieszczenia. Im więcej metrów kwadratowych, tym dłużej potrwa ozonowanie. Jest z nim dokładnie tak samo, jak z czyszczeniem. Im większą powierzchnię musimy posprzątać, tym dłużej trwa cała procedura. W przypadku małych pomieszczeń ozonowanie trwa zaledwie pół godziny. Mowa tutaj o naprawdę małych pokoikach. Ozonowanie biur może zaś trwać znacznie dłużej, szczególnie jeśli chcemy wyczyścić kilka pięter. Wtedy musimy liczyć dwie godziny na jedno piętro. Ozonowanie dużego, ponad 100 metrowego mieszkania również potrwa około dwóch godzin. Ozonowanie szkół  może potrwać jeszcze dłużej, szczególnie w przypadku zespołów szkolnych. Są to ogromne pomieszczenia, które trzeba dokładnie oczyścić. Dla porównania ozonowanie butów czy odzieży trwa jedynie, a może aż 20 minut. Widać po tym, jak bardzo od wielkości powierzchni do ozonowania zależy długość całego procesu. Czy ozonowanie możemy przyspieszyć? Nie, jeśli chcemy osiągnąć pełnię korzyści z niego płynących. Oczywiście, długi czas ozonowania bywa uporczywy, lecz jest on niezbędny.

 

Jak się przygotować?

Do czasu ozonowania ścisłego powinniśmy jeszcze doliczyć czas na przygotowanie oraz wywietrzenie pomieszczenia. Generalnie do ozonowania nie musimy się jakoś szczególnie przygotowywać. Powinniśmy jednak wynieść z pomieszczenia wszelkie rośliny. Niektórzy radzą, aby pozbyć się także żywności, szczególnie świeżych warzyw, owoców czy pieczywa. Można je jednak spokojnie schować w lodówce. Warto również zebrać z góry nasze rzeczy i pochować je do szaf. Co prawda nie ulegną one zniszczeniu, jednak ich zabezpieczenie pozwoli zapobiec na przykład ich zaginięciu. Same przygotowania do ozonowania nie zajmą nam zbyt długo. Przeciwnie do czasu, przez jaki po ozonowaniu nie możemy wchodzić do pomieszczenia. Przede wszystkim musi być ono wietrzone przez około pół godziny lub dłużej. Warto jednak pamiętać, że ozon rozkłada się w dobrych warunkach około 2-3 godzin. Czasami jednak musimy poczekać jeszcze dłużej. Dlatego ozonowanie najlepiej wykonać wtedy, gdy pomieszczenia będą mogły zostać zupełnie puste przez dłuższy czas. Sumując czas ozonowania i okres oczekiwania na rozkład ozonu może się okazać, że pomieszczenie będzie dla nas niedostępne przez większość dnia. Pracownik firmy ozonującej zawsze powie nam, kiedy możemy rozpocząć ponowne korzystanie z pomieszczenia. Niemniej jednak przygotujmy się na to, że będzie ono niedostępne przez minimum 3-4 godziny. Ozonowanie biura najlepiej więc wykonać w weekend, gdy nikt nie pracuje. Ozonując mieszkanie możemy zaś zrobić sobie całodzienną wycieczkę bądź ewentualnie ozonować każde pomieszczenie osobno. Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest bowiem kluczowe dla nas samych. Nie przyspieszajmy ozonowania ani nie wchodźmy do pomieszczenia zbyt wcześnie.