Welcome

Na co zwracać uwagę podczas wypożyczania samochodu

Wypożyczalnie samochodów jeszcze do niedawna uchodziły za miejsca, których usługi dedykowane są wyłącznie majętnym klientom. Dzisiaj z oferty wynajmu pojazdów korzystają chętnie już nie tylko turyści, ale też i osoby, których męczy ciągłe podróżowanie komunikacją miejską. Czy wypożyczenie samochodu się opłaca? Jak przebiega proces wynajmu pojazdu? Jakie warunki należy spełnić by móc skorzystać z usług wypożyczalni?  

 

Wypożyczenie samochodu czy warto?

 

Znaczna większość osób, która przymierza się do wynajęcia pojazdu osobowego zastanawia się, zazwyczaj czy aby na pewno jest to słuszna i korzystna pod względem finansowym decyzja. Wbrew powszechnie panującej opinii wypożyczenie samochodu posiada wiele zalet. Jakich? Za pierwszą i chyba najważniejszą należy uznać sam fakt możliwości przemieszczania się autem. Niezależnie od tego czy pojazd jest nasz na własność, czy jest on jedynie wynajęty to podróżowanie nim jest niezwykle wygodne i komfortowe. Osoby niedysponujące samochodem najczęściej zmuszone są do korzystania z zatłoczonej komunikacji miejskiej a przecież dojazd do miejsca pracy wcale nie musi być problematyczny. Na wypożyczenie auta zdecydować mogą się nie tylko turyści, ale też i inne osoby wyrażające taką potrzebę. 

Wynajęcie pojazdu jest korzystne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i właścicieli nowo otwartych firm. Zakup pojazdu służbowego wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów, do tego należy doliczyć opłaty za ubezpieczenie itp. Nawiązanie umowy z wypożyczalnią obniża koszty nabycia pojazdu do zbędnego minimum, klient płaci tylko za okres samego wynajęcia oraz oczywiście utrzymania pojazdu np. tankowanie. 

 

Kto może skorzystać z oferty wypożyczalni?

 

Oferta firm zajmujących się profesjonalnym wynajmem pojazdów skierowana jest wyłącznie do osób pełnoletnich posiadających ważny dokument prawa jazdy. Jest to warunek konieczny, który absolutnie nie podlega żadnej dyskusji. Właściciel wypożyczalni samochodów musi mieć pewność, że osoba, której powierza auto jest zdolna do prowadzenia pojazdu przede wszystkim w sposób bezpieczny i odpowiedzialny. Dlatego też firmy nierzadko wymagają od swoich klientów posiadania prawa jazdy od co najmniej roku lub dwóch. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, iż każda wypożyczalnia działa według ściśle określonej polityki firmy w związku z czym warunki umowy wynajmu mogą nieznacznie się od siebie różnić. Oprócz tego osoba chcąca wynająć pojazd musi mieć przy sobie drugi dokument tożsamości np. dowód osobisty lub paszport, który będzie potwierdzał dane znajdujące się w dokumencie prawa jazdy. 

Nieco innych formalności muszą dopełnić firmy, tutaj przedsiębiorcy powinni dodatkowo dysponować kopią dokumentu zawierającego szczegółowe dane firmy takie jak: REGON, NIP, odpis z KRS a także kopię zaświadczenia o wpisie do EDG (Ewidencja Działalności Gospodarczej). 

 

Jakie są koszty wynajęcia pojazdu?

 

To pytanie zadaje sobie z pewnością każdy kto chciałby w niedalekiej przyszłości skorzystać z usług wypożyczalni samochodowej. Otóż ostateczny koszt związany z wynajem uzależniony jest od kilku istotnych czynników, pierwszym z nich jest termin wypożyczenia pojazdu. W dzisiejszych czasach firmy udostępniają swoim klientom atrakcyjne oferty krótkoterminowego wynajmu aut. Co to oznacza w praktyce? Samochód może zostać oddany do dyspozycji potencjalnego klienta na kilka dni a nawet godzin. Jednak w tym wypadku czasami zdecydowanie lepiej opłaca się wynająć auto na tydzień niż cztery dni, bowiem wraz z wydłużaniem się terminu wypożyczenia koszty z nim związane będą malały. Oprócz tego na cenę wynajmu wypływa model i rodzaj wypożyczonego pojazdu. Obecnie średni koszt wypożyczenia samochodu wynosi ok.60-70 zł za pełną dobę. 

Ponad to od klientów praktycznie zawsze pobierana jest kaucja. To pewnego rodzaju zabezpieczenie dla właściciela wypożyczalni na wypadek uszkodzenia pojazdu. Oddając auto w stanie idealnym pobrana wcześniej kaucja w całości zostaje zwrócona.

 

Czy można dokonać wcześniejszej rezerwacji pojazdu? Jak to zrobić? 

 

Chcesz zarezerwować samochód na konkretny termin? Żaden problem! Większość wypożyczalni chcąc pozyskać zaufanie klientów umożliwia im rezerwację wybranego pojazdu w danym czasie. Można to zrobić np. za pomocą formularza znajdującego się na oficjalnej stronie internetowej danej firmy bądź tradycyjnie poprzez kontakt telefoniczny lub drogą elektroniczną e-mail. 

Podczas dokonywania rezerwacji niezbędne jest udzielenie pracownikowi wypożyczalni wszystkich niezbędnych informacji dotyczących danych osobowych, planowanego okresu wynajmu, celu wynajmu itp. Plusem jest natomiast fakt, że nie wszystkie firmy wymagają uiszczenia wstępnej zaliczki.

 

Podsumowując, wypożyczenie samochodu nie jest aż tak bardzo skomplikowane jakby mogło się nam wydawać. Jeżeli spełniamy określone warunki a dodatkowo nie chcemy już dłużej tracić czasu na przejazdy komunikacją miejską to podjęcie decyzji o wynajmie pojazdu będzie jak najbardziej korzystnym rozwiązaniem i to pod wieloma aspektami!