Welcome
Masaż leczniczy

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy jest fizjoterapią, dzięki czemu rozluźnia mięśnie, pobudza krążenie krwi i poprawia pracę stawów. Masaż leczniczy odgrywa ważną rolę w przywracaniu formy i pełnego zdrowia po kontuzji. Rozróżniamy wiele technik i rodzajów masażu leczniczego, które w zależności od rodzaju schorzenia i urazu pomagają przeciwdziałać postępowi choroby i łagodzić ból.

Masaż leczniczy – efekty, rodzaje i wskazania

Ten rodzaj operacji jest jedną z metod fizjoterapeutycznych wspomagających powrót do zdrowia po urazach fizycznych i psychicznych. Techniki masażu terapeutycznego oparte na ucisku, oklepaniu lub głaskaniu mają za zadanie oddziaływać na mięśnie, układ krążenia i limfatyczny. Masaż leczniczy w Warszawie jest ważną częścią leczenia i umożliwia pacjentom szybszy powrót do pełnego lub częściowego zdrowia. W związku z tym poprawiają jakość życia osób stosujących ten zabieg. W praktyce masaż leczniczy sprowadza się do pobudzenia krążenia krwi itp. Przyspieszony przepływ krwi stymuluje organizm i zwiększa produkcję endorfin, które działają relaksująco i uśmierzając ból. Ważne jest, aby masaż leczniczy był wykonywany przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę, ponieważ niewłaściwa terapia masażem może pogłębić kontuzję lub kontuzję.

Jakie są rodzaje masażu leczniczego?

Masaż leczniczy
Masaż leczniczy

Istnieje wiele rodzajów masaży, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiedni do konkretnej sytuacji. Eksperci powinni zdecydować, którą technikę zastosować po wcześniejszym przeanalizowaniu stanu zdrowia pacjenta. Decydujące znaczenie mają również wiek i rodzaj choroby. Do najpopularniejszych rodzajów masażu leczniczego należą masaż klasyczny, masaż leczniczy, masaż limfatyczny, akupresura i masaż segmentarny. Pierwszy wykonywany jest przy użyciu podstawowych technik masażu, mających na celu całkowite odprężenie i zmniejszenie napięcia fizycznego i psychicznego. Ponieważ poprawia metabolizm i krążenie krwi, działa odprężająco i pobudzająco. Inny rodzaj masażu, rehabilitacja, stosowany jest w ramach szeroko rozumianego okresu rekonwalescencji i stanowi ważny element leczenia, np. po operacji czy urazie. Jego celem jest łagodzenie bólu i dyskomfortu. Masaż limfatyczny, zwany także drenażem limfatycznym, ma na celu pobudzenie krążenia limfy i krwi. W związku z tym poprawia się wydajność cyklu. Inne pozytywne efekty tego zabiegu to poprawa kondycji i napięcia skóry, zmniejszenie obrzęków i złagodzenie bólu. Innym rodzajem jest akupresura, która polega na technice wywierania nacisku na określone partie ciała. Jest również znany jako akupunktura bezigłowa lub masaż bólu. Polecany dla osób zmagających się z bólami głowy, karku, zębów, mięśni i stawów. Podstawą masażu segmentowego jest oddziaływanie skóry, tkanki łącznej, tkanki mięśniowej i narządów wewnętrznych. Dzięki specjalnej technice opartej na serii specjalnych chwytów możliwe jest nie tylko złagodzenie bólu, ale również wykrycie dysfunkcji określonych narządów poprzez obserwację odruchu. Stosowany jest głównie przy schorzeniach kręgosłupa i schorzeniach neurologicznych.

Kto powinien skorzystać z masażu leczniczego?

Masaż leczniczy szczególnie polecany jest osobom z różnymi dolegliwościami, zabiegami chirurgicznymi czy kontuzjami. Z tego typu fizjoterapii mogą korzystać osoby w każdym wieku, w tym dzieci. Masaż stosuje się przy kontuzjach sportowych, złamaniach, zwichnięciach i zwichnięciach. Są również skuteczne u pacjentów z chorobami układu krążenia czy niewydolnością oddechową. Uzupełnia również proces leczenia porażenia mięśni i uszkodzenia nerwów. Dodatkowo masaż leczniczy jest formą terapii dla osób z nerwicami. Co więcej, mogą z niego korzystać sportowcy o napiętych i sztywnych mięśniach. Ta metoda fizjoterapii jest odpowiednia również dla wszystkich osób przewlekle zestresowanych, o ile nie ma innych przeciwwskazań.

Jakie są przeciwwskazania do masażu?

Masaż leczniczy przynosi wiele pozytywnych efektów. Jednak w niektórych przypadkach nie są zalecane. Po pierwsze, nie wszystkie metody masażu są odpowiednie dla kobiet w ciąży. Inne przeciwwskazania to choroby skóry, wrzody czy żylaki. Osoby z nadciśnieniem tętniczym lub zaawansowaną miażdżycą również nie powinny korzystać z masażu. Schorzenia takie jak hemofilia, zapalenie opon mózgowych i zaawansowana osteoporoza mogą również stanowić przeszkodę. Ponadto nie zaleca się leczenia osobom z zaawansowaną chorobą nowotworową. W przypadku masażu limfatycznego nie można go stosować u pacjentów z nowotworami układu limfatycznego. Również pacjenci nie powinni uciekać się do terapeutycznych technik masażu podczas walki z jakąkolwiek chorobą zakaźną.